Dzień 11. listopada to data bliska sercu każdego Polaka.  Data, która nie może pozostać nie zauważona i nie uczczona.  Świętujemy ten dzień zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, gdziekolwiek jesteśmy…  Nie inaczej było i w Toronto w tym roku.

        Mimo wciąż trwającej pandemii i obowiązujących obostrzeń w życiu publicznym, Polonia torontońska dała wyraz uczuciom patriotycznym i świętowała 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

        Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, przy współudziale Parafii pod wezwaniem Św. Kazimierza, zorganizował obchody tego narodowego święta, a ich oprawy artystycznej i wykonania podjął się znany szerokiej publiczności południowego Ontario wybitny muzyk i dyrygent, Maciej Jaśkiewicz, wraz ze swym chórem NOVI SINGERS TORONTO i solistami.

        Tu cofnijmy się na chwilę do problemów pandemii, ‘lockdownu’ i paraliżu życia społecznego, które dotknęły nas wszystkich i od ponad półtora roku uniemożliwiają normalne funkcjonowanie we wszystkich dziedzinach życia.  Życie artystyczne ucierpiało na tym chyba najbardziej!…

        Aby jednak “nie dać się”, aby zachować entuzjazm, no i trzymać poziom – dyrygent i dyrektor artystyczny chóru NOVI SINGERS TORONTO w jednej osobie, Maestro Maciej Jaśkiewicz, zarządził kontynuację prób i ćwiczeń ‘online’.  A więc – jak wiele zespołów, tak i NOVI rozpoczęli w styczniu 2021 r.  próby na platformie ZOOM.  I choć nie jest to ani w połowie to, co na żywo, choć nie ma mowy o kształtowaniu brzmienia i harmonii głosów, to jednak…  cotygodniowe ekranowe spotkania, kontynuacja przyjaźni, atmosfera działania, pogłębianie nauki teorii i historii muzyki – okazały się zbawienne w życiu Zespołu.

Wirtualne ćwiczenia i osiągnięcia technologii pozwoliły nawet na opracowanie i nagranie znanego utworu kabaretowego “Piosenka jest dobra na wszystko”.

        Część z Państwa zdaje sobie pewnie sprawę z tego, jak żmudnym i skomplikowanym procesem jest zmontowanie takiego nagrania.  Przede wszystkim – każdy z chórzystów musiał nagrać osobno swoją partię głosową, następnie poddano to obróbce w specjalnym programie, “zgrano” i połączono w spójne brzmienie.  No a efektem jest “lekka i przyjemna” piosenka o radosnym wydźwięku, bynajmniej jednak wcale nie tak “łatwa” …  Zapraszamy na You Tube do posłuchania!

        Po tej dygresji wróćmy wszakże do tematu koncertu niepodległościowego z dn. 14 listopada 2021 r. Chór i soliści  –  wdzięczni za możliwość wystąpienia przed żywą (choć okrojoną liczbowo poprzez wymóg zachowania bezpiecznych odległości) publicznością, dali z siebie wszystko.

        Uroczysty wieczór otworzył Gospodarz kościoła, Ks. Janusz Błażejak, OMI – proboszcz parafii Św. Kazimierza, a publiczność powitała Pani Konsul Generalny RP w Toronto, Magdalena Anna Pszczółkowska i kilkoma uwagami natury patriotyczno-historycznej wprowadziła zebranych w nastrój koncertu.

        Prowadzący wieczór Wojciech Wojnarowicz kontynuował ten ton historyczny w swym słowie wiążącym  – bardzo dobrze wyważonym w obu językach, polskim i angielskim, zaś muzyka, która wypełniła ten koncert, dawała również okazję do przekrojowego spojrzenia na narodowy i historyczny aspekt twórczości kompozytorów polskich.

        Program zawierał dość eklektyczny zestaw utworów, głównie dzieł z XIX i XX wieku, obejmujący szeroki zakres gatunkowy.  Uroczysty hymn średniowieczny  (z r. 1253) “Gaude, Mater Polonia”  –  “Raduj się, Matko Polsko” na chór 4-głosowy a cappella był najstarszym z prezentowanych utworów, zaś trzon koncertu stanowiły dzieła z XIX wieku, z czasów, kiedy Polski na mapie świata nie było, ale duch polskości, żywo bijące serce narodu i nieustanna walka o przetrwanie, o tożsamość i wolność, wypełniała myśl artystyczną najznakomitszych przedstawicieli polskiego geniuszu muzycznego.

        Usłyszeliśmy szereg wspaniałych utworów  –  od Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, od „Pieśni ułanów” z czasów Powstania Listopadowego i „Mazura” Fabiana Tymulskiego z okresu Powstania Styczniowego, po kompozytorów XX-wiecznych:  Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Karola Szymanowskiego, Jana Szopińskiego, zahaczając również o twórców tzw. lżejszej muzy  –  Jana Pietrzaka, Piotra Figla, Jana Kondratowicza i Jerzego Wasowskiego.

        Wykonawcy (znakomici!!!) to alfabetycznie:  Małgorzata Maye – mezzo sopran,  Karolina Podolak – sopran, Paweł Szczepanek – tenor oraz Anna Wójcik – sopran.  Akompaniowali: Peter Bayer – organy, Konrad Gajewski – keyboard, oraz Bartosz Hadała – keyboard, który po mistrzowsku wykonał również solowo jeden z najbardziej ulubionych utworów fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego – słynny Menuet G-dur.

No i – oczywiście – NOVI SINGERS TORONTO, w nieco okrojonym z powodu obostrzeń składzie, sprawnie łączący śpiew i przemieszczanie się w nawach kościoła, i pięknie prezentujący się w centrum świątyni.

Gawędziarski, swobodny styl Wojciecha Wojnarowicza utrzymywał uwagę słuchaczy we właściwym skupieniu nad detalami historii, zaś nad całością czuwał niezawodny, wszechstronny, jak zawsze absolutnie znakomity Maestro Maciej Jaśkiewicz!

Wieczór zakończyła “Rota” Stanisława Niewiadomskiego, wykonana przez organistkę kościoła, siostrę Weronikę Marońską, MChR, i całą zebraną publiczność.  Wzruszających akcentów nie brakowało!

        Po tych uroczystościach i wzruszeniach pora teraz na wzmożoną aktywność edukacyjną, powrót do prób i ćwiczeń oraz przygotowanie programu na Koncert Bożonarodzeniowy, na który już dziś zapraszamy Państwa do tej samej gościnnej świątyni – do kościoła Św. Kazimierza przy 156 Roncesvalles Ave., gdzie w niedzielę 9. stycznia 2022 r. odbędzie się doroczny koncert kolęd w wykonaniu NOVI SINGERS TORONTO i naszych polonijnych artystów solistów – pod dyrekcją Macieja Jaśkiewicza.

Prosimy śledzić zapowiedzi i afisze, a tymczasem życzymy sobie i Państwu dużo zdrowia i coraz lepszej sytuacji w walce z pandemią.

Teresa Caliman i Jadwiga Ferens