Po niedawnych zmianach w Special Access Program lekarze rodzinni będą mogli wypisywać pacjentom poddawanym psychoterapii wnioski o wydanie leków psychodelicznych. Dr. Michael Verbora, dyrektor medyczny centrum terapii Field Trip Health, mówi, że to krok w dobrą stronę, ale na tym nie koniec. Dodaje, że tego rodzaju leki mogą być bardzo pomocne w psychoterapii.

Terapia wspomagana lekami psychodelicznymi obejmuje doustne podawanie w warunkach klinicznych substancji zmieniających świadomość takich jak psylocybina, ketamina, LSD i MDMA.

Health Canada wyjaśnia, że wnioski o wydanie leków psychodelicznych będą rozpatrywane indywidualnie. Mają być dopuszczane w przypadkach, gdy stan pacjenta jest poważny lub zagrażający życiu, a inne konwencjonalne metody zawiodły, są niedostępne w Kanadzie lub nie mogą być zastosowane u danego pacjenta.

Verbora dodaje, że zmiana nie służy tworzenia listy osób oczekujących na leki. Jest wprowadzona raczej z myślą o nagłych przypadkach. Health Canada deklaruje, że wnioski będą rozpatrzone w ciągu dwóch dni. Oznaczałoby to znaczne przyspieszenie potencjalnego dostępu do leków o ograniczonym stosowaniu.

Verbora zauważa, że potrzebna jest jeszcze edukacja lekarzy w zakresie terapii z użyciem leków psychodelicznych. To jedno z największych wyzwań w tej dziedzinie, dodaje.

Rząd podkreśla, że zmiana regulacyjna nie oznacza zamiaru dekryminalizacji i legalizacji narkotyków.