Eksperci od holowania pojazdów ciężarowych twierdzą, że usunięcie setek ciężkich ciężarówek z centrum Ottawy będzie trudne lub niemożliwe – chyba że kierowcy na to pozwolą.

CBC doliczyła się 40 ciężarówek na Kent Street i 109 na Wellington Street, a dziesiątki innych na innych ulicach rozsianych po centrum miasta. W sobotę policja z Ottawy poinformowała, że ​​w tak zwanej „czerwonej strefie” było 500 ciężkich ciężarówek.

Trucker Lloyd Crowe z Picton  nie martwi się, że zostanie odholowany. „Jeśli wiesz coś o hamulcach pneumatycznych w ciężarówkach, po naciśnięciu tego przycisku wszystkie 18 kół jest zablokowanych”

Firmy zakontraktowane przez miasto Ottawa odmówiły odholowania ciężarówek biorących udział w demonstracji.

W niedzielę miasto ogłosiło stan wyjątkowy , który między innymi pozwoli zakupić ciężkie wozy do holowania, po tym, jak w Buffalo w USA również odmówiono współpracy.

Dyrektor ds. prawnych i regulacyjnych Ottawy Roger Chapman powiedział w oświadczeniu, że 28 pojazdów związanych z protestem zostało odholowanych „za utrudnianie ruchu i blokowanie pasów”, ale nie jest jasne, czy którykolwiek z nich był   ciężarówką.

Policja uważa, że ​​odholowanie ciężarówek nie jest skutecznym rozwiązaniem, powiedział Matt Skof, prezes Ottawa Police Association.