Rząd federalny dyskutuje o przyznaniu sobie nadzwyczajnych uprawnień w celu radzenia sobie z trwającymi protestami w Ottawie, zapowiada minister gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych Bill Blair, określając jako “niewytłumaczalny” brak egzekwowania prawa w stolicy kraju

Spotkanie z premiera federalnego z premierami zostało zwołane na poniedziałek rano.

Nowe rawo upoważniałoby Ottawę do robienia prawie wszystkiego, co uważa za konieczne, aby poradzić sobie z kryzysem. Ustawodawstwo, które zastąpiło ustawę o środkach wojennych, definiuje stan wyjątkowy jako tymczasową „pilną i krytyczną sytuację”, która „poważnie zagraża życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu Kanadyjczyków i ma takie proporcje lub charakter, że przekracza możliwości lub uprawnienia prowincji, aby sobie z tym poradzić.”

Chociaż Blair podkreślał,  że rząd federalny jest „przygotowany na wszystko, co konieczne”.

Nie wykluczył też rozmieszczenia wojska w celu zakończenia okupacji.

Jest to zmiana tonu w porównaniu ze stanowiskiem zajętym przez Trudeau w piątek , kiedy powiedział, że rozmieszczenie wojskowe to „coś, czego należy unikać za wszelką cenę”, jednocześnie zauważając, że „wszystkie opcje pozostają na stole” podczas omawiania zablokowania przejść granicznych.

Chociaż znaczna część odpowiedzialności za egzekwowanie prawa spoczywa na prowincjach, Blair powiedział  że ​​„w każdej sytuacji, w której okoliczności przekraczają możliwości lub uprawnienia prowincji, jesteśmy gotowi  wkroczyć i zrobić wszystko, co konieczne”.

Niedawno w Ottawie powstało zintegrowane centrum dowodzenia, skupiające lokalną policję z policją prowincji Ontario i RCMP.

Premier Ontario, Doug Ford, ogłosił w piątek stan wyjątkowy w prowincji, a jego gabinet podpisał rozkazy, dając policji nowe pole manewru i zwiększając kary dla protestujących.

„[Policja] ma teraz nowe władze i myślę, że bardzo skuteczne narzędzia” – powiedział w niedzielę Blair. „Potrzebujemy tylko policji, aby wykonywała swoją pracę, egzekwowała i przestrzegała prawa oraz przywracała bezpieczeństwo publiczne w Ottawie”.

Burmistrz Ottawy Jim Watson nazwał oświadczenie ministra „niesprawiedliwym”.

„Biorąc pod uwagę ogromną liczbę osób, które wychodzą, wielu z nich nie ma nic wspólnego z branżą transportową, nie mamy zasobów, aby wejść” – dodał.

„Wielu z nich jest bardzo wściekłych i bardzo sfrustrowanych i wyładowuje się na naszym mieście”.

Jego komentarze pojawiły się tego samego dnia, w którym miasto wynegocjowało umowę z jednym z organizatorów protestów, aby w ciągu najbliższych 24 godzin wyprowadzić ciężarówki z obszarów mieszkalnych.

Konserwatyści złożyli tymczasem wniosek wzywający Trudeau i jego gabinet do zniesienia wszystkich federalnych ograniczeń pandemicznych i „jak najszybszego przejścia do społeczeństwa post-COVID”. Izba zagłosuje nad niewiążącym wnioskiem w poniedziałek.

 

za cbc