Przywódcy NATO zgodzili się wzmocnić militarną ochronę granicy sojuszu z Rosją, ignorując apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o dodatkowy sprzęt wojskowy.

Zełenskij wygłosił  zdalnie przemówienie na nadzwyczajnym posiedzeniu NATO w Brukseli, gdzie prezydent Joe Biden i inni światowi przywódcy zgodzili się w czwartek miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę nałożyć więcej sankcji i zwiększyć wsparcie humanitarne,  Zełenski powiedział, że sojusz może „zapobiec śmierci” cywilów, wysyłając więcej sprzętu wojskowego Ukraińcom.

„Ukraina poprosiła o wasze samoloty. Macie tysiące myśliwców! Ale nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego”, powiedział Zełenskij, zgodnie z przetłumaczonym transkrypcją jego uwag. „Masz co najmniej 20 000 czołgów! Ukraina poprosiła o przekazanie lub sprzedaż jednego procenta wszystkich waszych czołgów! Ale nie mamy jasnej odpowiedzi”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zełenskij nie powtórzył swojej prośby o strefę zakazu lotów lub członkostwo w NATO.

Przywódcy NATO ogłosili utworzenie czterech wielonarodowych grup bojowych, które miałyby stacjonować w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Sojusz zapowiedział też , że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg będzie służył przez kolejny rok, do 30 września 2023 roku.

Zełenskij ostrzegł, że jeśli sojusz nie pomoże teraz Ukraińcom powstrzymać Moskwy, rosyjski przywódca Władimir Putin będzie nacierał dalej w głąb Europy Wschodniej.

„Chce iść dalej przeciwko wschodnim członkom NATO, państwom bałtyckim, Polsce… Czy NATO przestanie wtedy o tym myśleć, martwiąc się o reakcję Rosji?”

Biden zachwalał pomoc, jakiej do tej pory dostarczyły Stany Zjednoczone, mówiąc na konferencji prasowej po spotkaniu NATO, że jego administracja zatwierdziła 2 miliardy dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy od stycznia 2021 r., w tym systemy przeciwlotnicze, naramienne pociski przeciwpancerne , broń strzelecka, amunicja i drony w pakiecie o wartości 800 milionów dolarów z 16 marca. Kraje, w tym Belgia, Kanada, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja,  Słowenia i Wielka Brytania również zatwierdziły dostawę sprzętu wojskowego na Ukrainę .

Jednak podczas nadzwyczajnego spotkania skoncentrowano się na celach niewojskowych, które sojusznicy mogliby wykorzystać do ukarania Rosji i pomocy Ukrainie. Stany Zjednoczone ogłosiły 1 miliard dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz dodatkowe 320 milionów dolarów na walkę o demokrację i prawa człowieka w tym kraju. Administracja wyda ponad 11 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na ochronę światowych linii dostaw żywności i ogłosiła, że ​​Stany Zjednoczone przyjmą do 100 000 uchodźców uciekających przed rosyjską przemocą.

W piątek Biden poleci do Polski, gdzie  spotka się z uchodźcami.