Dziesiątki tysięcy odbiorców w Ontario i Quebecu wciąż jest bez prądu po przejściu gwałtownej wiosennej burzy

Trwają  prace porządkowe po sobotniej gwałtownej burzy, która przetoczyła się przez południowe Ontario i Quebec i spowodowała śmierć co najmniej ośmiu osób a setki tysięcy pozbawiła prądu.

Environment Canada w niedzielne popołudnie zaktualizowało  prognozy dla części Quebecu, ostrzegając przed poważnymi burzami.

Zniszczenia wywołane przez burze doprowadziły miasta Uxbridge w Ontario, na północ od Toronto, i Clarence-Rockland na wschód od Ottawy, do ogłoszenia stanów wyjątkowych, podczas gdy setki tysięcy w Ontario i Quebecu pozostają bez prądu, ponieważ załogi pracują nad przywróceniem usług.

Oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Township of Uxbridge mówi, że występują powszechne przerwy w dostawie prądu i wiele zamkniętych dróg z powodu powalonych drzew i linii energetycznych.

Mieszkańcy są proszeni o pozostanie w domu, aby pracownicy komunalni mogli skupić się na usuwaniu zagrożeń.

Tymczasem dostawcy energii ostrzegają, że przywrócenie dostaw prądu do niektórych klientów może zająć kilka dni.

Duża liczba klientów chwilowo nie ma zasilania – co w przypadku Hydro One wynosiło około 270 000 w niedzielę rano – zakres uszkodzeń, w tym przewrócenie się metalowych wież linii wysokiego napięcia w rejonie Ottawy, jest godny uwagi.

Hydro-Québec poinformowała, że ​​w szczytowym momencie burza odcięła energię elektryczną   550 000 klientów od Gatineau do Quebec City, podczas gdy około południa w niedzielę około 370 000 klientów nadal pozostawało w ciemności. Większość przerw w dostawie prądu miała miejsce w regionach Quebec City, Outaouais, Laurentians, Lanaudière i Montérégie.