Po tym jak w październiku zeszłego roku Ottawa wprowadziła nakaz szczepień pracowników federalnych, część innych przedsiębiorstw również zdecydowała się na ten krok. Teraz jednak, gdy rząd znosi nakaz, nie wszystkie przedsiębiorstwa ponownie idą w jego ślady i od razu robią to samo. Ich pracownicy, wysłani na zwolnienie za brak podporządkowania się polityce, nie wiedzą, czy i kiedy będą mogli wrócić do pracy.

Przykładem może tu być Canada Post. Poczta oświadczyła, że również zniesie nakaz szczepień, ale sama wyznaczy terminy, „które zapewnią bezpieczeństwo i porządek”. Niezaszczepieni urzędnicy publiczni i pracownicy regulowanego federalnie transportu publicznego mogli wrócić do pracy 20 czerwca. W przypadku pracowników poczty data nie jest znana. Canadian Union of Postal Workers złożył skargę na Canada Post w sądzie, ale kilka tygodni temu przegrał w arbitrażu.

Jeszcze bardziej niepewni swojej sytuacji są niezaszczepieni pracownicy Purolatora, którego właścicielem w 91 proc. jest Canada Post. Purolator stwierdził, że nie wycofa się automatycznie z nakazu szczepień po rządowym ogłoszeniu, ale w nadchodzących tygodniach przeprowadzi własną ewaluację. Grupa niezaszczepionych pracowników Purolatora skierowała sprawę do sądu.

W innym przypadku arbiter przyznał rację pracownikom – chodzi o nakaz szczepień w Fiat Chrysler Automobiles Canada, należącej do Stellantis. Unifor Local 444 ogłosił swoje „zwycięstwo” 18 czerwca. Koncern wysłał ponad 300 niezaszczepionych pracowników i tych, którzy nie podali swojego statusu szczepiennego, na przymusowe bezpłatne zwolnienia. 25 czerwca wszystkie te osoby będą mogły wrócić do pracy.

Stellantis wycofał się z nakazu szczepień w swoich zakładach w USA już w styczniu.

Coca-Cola Canada wygrała z kolei swój arbitraż. Skargę do sądu złożył Unifor Local 973. Sprawa została rozwiązana 17 marca. Firma na razie nie podaje, czy niezaszczepieni pracownicy będą mogli wrócić do swoich obowiązków.

Wszystkie duże banki w Kanadzie wycofały się z nakazów szczepień na początku maja.