Prawie 100 000 studentów, którzy mieli oddawać zasiłki Canada Emergency Response Benefit (CERB) pobierane w czasie pandemii, nie będzie musiało zwracać pełnej kwoty. Wiele osób, które aplikowały o CERB, tak naprawdę powinno wnioskować o zasiłki studenckie Canada Emergency Student Benefit, nieco niższe od CERB. W końcu minister ds. zatrudnienia, rozwoju siły roboczej i osób niepełnosprawnych, Carla Qualtrough, ogłosiła, że studenci będą musieli zwrócić tylko różnicę między kwotami zasiłków.

Zasiłki CERB były przeznaczone dla pracowników, którzy na skutek pandemii stracili pracę. Program CESB był z kolei przeznaczony dla studentów, którzy z powodu pandemii nie mogli znaleźć pracy.

W niektórych przypadkach studentom kazano zwracać tysiące dolarów, które otrzymali w ramach CERB, a jednocześnie zakomunikowano im, że jest już za późno, by aplikowali o zasiłki dedykowane dla ich grupy.

Minister Qualtrough szacuje, że zmiana pomoże 98 000 studentów. W ramach CERB wypłacano 2000 dol. miesięcznie, a zasiłki studenckie wynosiły 1250 dol. O tę kwotę będzie można pomniejszyć kwotę do zwrotu. Pani minister wyjaśniła, że rząd zwlekał z wydaniem decyzji, ponieważ w ostatnim czasie wstrzymano również ściąganie nienależnie wypłaconych zasiłków. Teraz nadszedł czas na uregulowanie sprawy.

Aby kwalifikować się do pomniejszenia kwoty do zwrotu, przyjęto kilka warunków. Student musiał wnioskować o CERB nie później niż 30 września 2020 roku i nie mógł otrzymywać w tym samym czasie takich zasiłków jak CESB, ubezpieczenie pracy lub zasiłki prowincyjne macierzyńskie lub wychowawcze. Do tego wnioskujący musi spełniać jeden z trzech warunków: 1. nie mógł pracować z powodu COVID-19; lub 2. szukał pracy; lub 3. pracował i zarabiał mniej niż 1000 dol. przed opodatkowaniem przez cztery tygodnie w okresie, w którym mógł się ubiegać o CESB.

Agencja podatkowa uruchomiła stronę internetową, na której można znaleźć zasady kwalifikacji do zwrotów oraz link do wniosku.

Jeśli student oddał już nienależny CERB, otrzyma zwrot kwoty, która mu się należała.