Agencja AFP powołując się na wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa donosi, że Rosja jest gotowa zakończyć wojnę, jeśli Kijów ogłosi kapitulacje i nakaże swoim żołnierzom złożenie broni.
– Strona ukraińska może zatrzymać to wszystko jeszcze przed końcem dnia – powiedział Pieskow.

Ukraińskie władze dotychczas nie odniosły się do propozycji Kremla.

Poniżej kontynuacja tekstu

We wtorek rano rosyjskie Ministerstwo Obrony skomentowało poniedziałkowy atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku. W komunikacie w serwisie Telegram resort określił ostrzał jako “precyzyjne uderzenie” na hangary z bronią i amunicją otrzymywaną przez Ukrainą ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Według Moskwy, przetrzymywany we wspomnianych hangarach sprzęt miał zostać w przyszłości wysłany do Donbasu. Wybuch i pożar centrum handlowego to efekt eksplozji przetrzymywanej na miejscu amunicji – podają Rosjanie Ponadto, w komunikacie centrum handlowe określono jako “nieczynne”. Rosjanie mieli uderzyć w budynek pociskiem Ch-22 wystrzelonym z bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w momencie ataku w centrum handlowym znajdowało się około tysiąca osób. Dotychczas władze potwierdziły śmierć 18 ofiar ataku, co najmniej 58 zostało rannych. Prezydent w swoim nocnym wystąpieniu podkreślił jednak, że akcja ratunkowa trwa i “trzeba mieć świadomość”, że liczba ofiar i rannych może wzrosnąć.