Pekin zamierza wysłać zespół specjalistów, którzy wyjaśnią śmierć ambasadora Chin w Izraelu. Du Wei zmarł w niedzielę w swoim domu na obrzeżach Tel Awiwu. Według wstępnych raportów, z przyczyn naturalnych.

Chiny wysłały zespół śledczych w celu zbadania śmierci swojego ambasadora w Izraelu. Grupa specjalistów wraz z jednym członkiem rodziny Du Weia, opuścił Pekin w poniedziałek rano.

Pomogą zbadać przyczynę śmierci Du Wei, a także zajmą się działalnością ambasady i zapewnią transport ciała – donosi izraelski dziennik Harec.

Ambasador Chin został znaleziony martwy w niedzielę w swoim domu w pobliżu Tel Awiwu. Początkowo izraelskie MSZ nie podawało przyczyny zgonu. Później orzeczono, że 58-letni Du Wei zmarł podczas snu w wyniku „problemów kardiologicznych”

Śmierć Du Wei nastąpiła zaledwie dwa dni po tym jak potępił Mike’a Pompeo. Sekretarz stanu USA, odwiedzając Izrael, skrytykował chińskie inwestycje, a także oskarżył Pekin o ukrywanie informacji na temat pandemii koronawirusa.

Kondolencje złożył już dyrektor generalny MSZ Izraela Yuval Rotem. Dodał, że rozmawiał z zastępcą ambasadora Chin Dai Yumingiem i zaoferował wszelką pomoc potrzebną podczas dochodzenia. 58-letni Du Wei był ambasadorem Chin w Izraelu od zaledwie trzech miesięcy.

Chiny inwestują w Izraelu w newralgiczne dziedziny – jak port w Hajfie, gdzie znajdują się również inwestycje amerykańskie

Sekretarz Pompeo dał do zrozumienia, że Izrael musi wybrać,  po której stronie barykady się opowiada.

Amerykanie coraz bardziej nalegają na ograniczenie izraelskich kontaktów z Chinami.

za pap