W niedzielę, 31 lipca, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów, Koło #8 w Ottawie, ofiarowało Mszę Św. upamiętniającą ofiary Powstania Warszawskiego w 1944r. Mszę Św. odprawił Ks. Antoni Degutis, Kapelan Koła #8 oraz Proboszcz Parafii Św. Jacka Odrowąża.

“W Parku Konfederacji w Ottawie Ambasador Witold Dzielski, Konsul NataIia Kubik, Attaché Obrony kmdr Krzysztof Książek wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, Koło nr 8 w Ottawie, Polonią i organizacjami polonijnymi a przede wszystkim z Major Ewą Konopacką, uczestniczką Powstania Warszawskiego, Damą Orderu Virtuti Militari, uczczono pamięć o uczestnikach Powstania, w tym wspomniano bohaterskich kanadyjskich lotników, którzy zginęli niosąc pomoc walczącym Powstańcom.

Podczas swojego wystąpienia Ambasador Witold Dzielski powiedział:
“Patrząc na to wspaniale zadbane miejsce pamięci myślimy również o Polsce współczesnej, która dzięki wysiłkom naszych bohaterów z przeszłosci, pokoleń Polaków w kraju i Polonii za granicą, jest dzisiaj stabilnym i rozwiniętym ekonomicznie państwem, na którego straży stoi profesjonalne wojsko, strzegąc granic także siłą naszych sojuszy.”

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na twarzach mieli uśmiech, w sercach wiarę, a w oczach nadzieję. Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać. 78 lat temu stanęli do walki o wszystko, co kochali. Naszym zadaniem jest o nich pamiętać! 78 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.”
Cześć Ich Pamięci !

Tekst: J. Semrau / S. Szyszczynski
Fot. J. Semrau / C. Piasta / S. Szyszczynski