Rośnie liczba osób uzależnionych od marihuany, co jest spowodowane m.in. większym stężeniem tetrahydrokannabinolu (THC) w produktach dostępnych na rynku. Obecnie marihuana jest drugą najczęściej używaną substancją w Kanadzie. Jej używanie upowszechniło się po legalizacji narkotyku. Więcej osób zaczęło po niego sięgać na początku pandemii.

„Wbrew powszechnemu przekonaniu ludzie uzależaniają się od marihuany”, można przeczytać na stronie Canada.ca. „Przedłużający się okres częstego używania dużej ilości tej substancji może powodować psychiczne uzależnienie i nałóg. Uzależnienie od marihuany może poważnie szkodzić zdrowiu, negatywnie wpływa na życie społeczne, naukę w szkole, pracę i przyszłość finansową”.

Do wzrostu liczby uzależnionych przyczynia się też wyższe stężenie THC – powyżej 10 miligramów na gram. Naukowcy z wydziału psychologii brytyjskiego Universtity of Bath powołując się na wysokiej klasy badania konkludują, że używanie marihuany o dużym stężeniu THC (10 mg/g) w porównaniu z tym o niskim stężeniu (5 mg/g) zwiększa czterokrotnie ryzyko uzależnienia.

Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) przyznało w styczniu 2021 roku, że konsumpcja marihuany w Kanadzie rośnie. Centrum pisało też o skutkach uzależnienia. „Utrzymująca się podwyższona konsumpcja marihuany w czasie pierwszej fali COVID-19 budzi niepokój”, pisała dr Tara Elton-Marshall z Institute for Mental Health Policy Research przy CAMH.

Amerykańska CDC zauważa, że 30 proc. osób używających marihuany jest uzależnionych. Z kolei z danych European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction wynika, że liczba osób poddających się terapii uzależnień z powodu uzależnienia od marihuany w ciągu dekady wzrosła o 76 proc.

Według badań prowadzonych w University of Bath stężenie THC w 1 gramie wysuszonych konopi, takich jakie są najczęściej palone, rośnie każdego roku o około 2,9 miligrama. W przypadku oleju z konopi wzrost stężenia rósł w tempie 5,7 mg na rok w okresie od 1975 do 2017 roku. Produkty skoncentrowane mogą osiągać ekstremalnie wysokie stężenia THC.

CAMH radzi, by sięgać po produkty o mniejszym stężeniu THC, a wyższym CBD (kannabidiol). „CBD, drugi składnik konopi, do pewnego stopnia niweluje negatywne skutki używania narkotyku, takie jak zaburzenia pamięci czy podwyższony puls. Mniej osób doświadcza negatywnych skutków psychicznych, używając marihuany z wyższym CBD”.

Według Canadian Cannabis Survey 2021 konsumpcja marihuany w 2021 roku nieco spadła względem poziomu z 2020, zarówno w przypadku mężczyzn (29 proc. w 2021, 31 proc. w 2020), jak i kobiet (22 proc. w 2021, 23 proc. w 2020). Dane za rok 2022 nie są jeszcze dostępne.