Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zostanie ogłoszony plan sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów na Uchodźstwie – poinformowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Według nieoficjalnych informacji pogrzeb odbędzie się 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Podczas poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie ma zostać przedstawiony projekt kampanii edukacyjnej towarzyszącej sprowadzeniu szczątków prezydentów oraz pomysł utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz Izby Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej.

WEDŁUG INFORMACJI PORTALU RP.PL, ZA OPRACOWANIE MERYTORYCZNE WYSTAWY MA ODPOWIADAĆ INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ. W PONIEDZIAŁKOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ WEZMĄ UDZIAŁ PRZEDSTAWICIELE ORGANIZATORÓW UROCZYSTOŚCI: PEŁNOMOCNIK RZĄDU DS. POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ JAN DZIEDZICZAK, ZASTĘPCA PREZESA IPN KAROL POLEJOWSKI, PEŁNOMOCNIK DO SPRAW OCHRONY MIEJSC PAMIĘCI W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW WOJCIECH LABUDA I PREZES ZARZĄDU FUNDACJI „POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE” MIKOŁAJ FALKOWSKI. PATRONAT NAD TYM PROJEKTEM OBJĄŁ PREZYDENT RP ANDRZEJ DUDA. TRANSPORTEM SZCZĄTKÓW ZAJMĄ SIĘ POLSKIE SIŁY POWIETRZNE, A PONOWNY POGRZEB ODBĘDZIE SIĘ 12 LISTOPADA 2022 R. – PODAJE PORTAL RP.PL.

Do Polski mają zostać sprowadzone szczątki Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Wszyscy zostali pochowani w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark. W Londynie pochowany został Kazimierz Sabbat.

W latach 1939-89 na mocy konstytucji kwietniowej w Paryżu oraz Londynie urzędowało sześciu prezydentów RP na uchodźstwie: Władysław Raczkiewicz (prezydent w latach 1939-47), August Zaleski (1947-72), Stanisław Ostrowski (1972-79), Edward Raczyński (1979-86), Kazimierz Sabbat (1986-89) i Ryszard Kaczorowski (1989-90). Dwóch z nich dożyło odzyskania niepodległości w 1989 r. Zmarły w 1993 r. Edward Raczyński spoczywa w kaplicy rodowej w Rogalinie, a Ryszard Kaczorowski, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej. W 2021 r. u jego boku spoczęła Pierwsza Dama Karolina Kaczorowska. (PAP)

Autor: Michał Szukała
gn/