Polityczni przeciwnicy Coalition Avenir Québec i jej lidera François Legault ostro krytykowali rządzącą partię po tym, jak ujawniono, że rząd przyznał dużej amerykańskiej firmie konsultingowej kontrakt w wysokości 35 000 dol. dziennie za zarządzanie pandemią COVID-19.

Legault przyznał, że McKinsey & Company doradzała rządowi w zakresie najlepszych praktyk z całego świata, gdy Quebec stanął w obliczu pandemii. Firma „ratowała życie”, stwierdził lider CAQ. Klientami firmy są m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, Pfizer, a także Bill & Melinda Gates Foundation.

Radio-Canada ujawniło, że McKinsey obciążył rząd Quebecu kwotą 6,6 miliona dolarów – czyli 35 000 dolarów dziennie – i odegrał kluczową rolę w reakcji rządu na pandemię, prowadząc spotkania strategiczne i doradzając rządowi w sprawie zakupu środków ochrony osobistej.

Liderzy czterech pozostałych głównych partii twierdzą, że decyzja o przyznaniu milionowych kontraktów globalnej firmie konsultingowej – oraz brak jasności co do wpływu, jaki firma miała na gabinet Legault – odzwierciedla szerszy brak przejrzystości quebeckiego rządu prowincyjnego.

Konserwatywny przywódca Éric Duhaime zażądał publicznego dochodzenia w sprawie kontraktów udzielonych McKinsey.

„To bardzo niepokojące. Jak to się dzieje, że zagraniczna firma taka jak ta  była w stanie odegrać tak dużą rolę w tak poważnym kryzysie?” pytał – „Mamy prawo wiedzieć, co się stało”.

Radio-Canada poinformowało, że Quebec zgodził się, aby McKinsey nie ujawniał władzom prowincji swoich innych klientów – co jak powiedział Duhaime, stwarza poważne obawy o konflikt interesów.  Klientem McKinsey był  producent szczepionek COVID-19 Pfizer a tymczasem firma  była zaangażowana w planowanie strategii szczepień przeciwko COVID-19 Quebecu  również przy użyciu szczepionek tego koncernu farmaceutycznego.

Legault bronił kontraktów, twierdząc, że dpradztwo McKinsey jest szeroko wykorzystywane przez inne rządy oraz w sektorze prywatnym.

„Decyzję o udzieleniu kontraktu spółce podjęła administracja, a nie rząd – tłumaczył Legault, dodając, że pilność sytuacji uzasadniała przyznanie kontraktów   bez postępowania przetargowego obowiązującego w przypadku zamówień publicznych.

„Ostatecznie to do mnie i mojego zespołu należało podejmowanie decyzji, ale myślę, że zalecenia, które otrzymaliśmy od McKinseya, pomogły nam uratować życie” – dodał.

 

W Stanach Zjednoczonych McKinsey stanął w obliczu dochodzenia w sprawie konfliktu interesów  ze względu na doradztwo organom nadzoru zdrowia, a także pracę dla producentów leków opioidowych nad zwiększaniem sprzedaży środków przeciwbólowych.

Środki antypandemiczne przyjęte przez rząd Quebecu należały do najbardziej drakońskich na świecie i obejmowały paszporty szczepionkowe, zakaz wejścia do kościołów, zakaz nabywania alkoholu i towarów w sklepach wielkopowierzchniowych dla osób niezaszczepionych.