„Po poniedziałkowych atakach na Kijów i inne miasta Ukrainy, odbywają się pilne konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy: Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego”, poinformowała prezydencka kancelaria.

W poniedziałek rano Rosja rozpoczęła zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły także m.in. w Kijów, Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim, powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach.

„Po dzisiejszych atakach na Kijów i inne miasta Ukrainy, odbywają się pilne konsultacje prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego”, podała KPRP. (PAP)
Rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i Ukrainy odbyła się w poniedziałek, tuż po fali masowych rosyjskich ataków na ukraińskie cele cywilne. Dotyczyła między innymi kwestii dalszych dostaw środków niezbędnych do obrony tego kraju.

„Rozmawiałem dzisiaj z Wołodymyrem Zełenskim. Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych. Zbrodnie takie – przypominam – nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie” – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.
Zapowiedział także, że w poniedziałek i wtorek będzie rozmawiał na ten temat z innymi przywódcami.

– Rosyjskie zbrodnie wojenne jeszcze bardziej wzmacniają nasze zaangażowanie w tej kwestii – powiedział uczestniczący w rozmowie Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszył także nowo powołany Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.