61 – letni Joseph George Sutherland, lat 61, z Moosonee, Ont., został oskarżony  o morderstwo pierwszego stopnia w makabrycznych zabójstwach dwóch kobiet w Toronto, jakie miały miejsce prawie cztery dekady temu, a policja twierdzi, że postęp w technologii DNA pomógł im trafić na jego ślad.

24 listopada Joseph George Sutherland został aresztowany przez OPP w Moosonee, Ont.,  i przewieziony do Toronto, gdzie postawiono u zarzut morderstwa Susan Tice i Erin Gilmour. Mężczyzna jak pokazuje jego profil linkedIn od wielu lat pracował jako specjalista IT w Payukotayno w Moosonee. Jest to firma, która koordynuje programy i usługi w zakresie ochrony dzieci i profilaktyki, które promują zachowanie kultury tubylczej, zajmuje się sprawami wykorzystywania, molestowania dzieci i podejmuje decyzje w sprawie umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych.

45-letnia Tice i 22-letnia Gilmour zostały wykorzystane seksualnie i zadźgane nożem w swoich łóżkach w sierpniu i grudniu 1983 roku. Ofiary mieszkały zaledwie kilka kilometrów od siebie w centrum miasta — Tice w dzielnicy Bickford Park, a Gilmour w mieszkaniu w Yorkville.

Policja twierdzi, że kobiety nie znały się.

Gilmour była początkującą projektantką mody i córką potentata górniczego Davida Gilmoura, a Tice była terapeutką rodzinną i matką czwórki nastolatków.

Detektywi byli w stanie powiązać te dwa zabójstwa za pomocą technologii DNA w 2000 roku, powiedział Ramer, a śledczy ustalili, że ten sam mężczyzna zabił obie kobiety.

W 2019 roku policja zaczęła stosować technikę zwaną „genetyczną genealogią śledczą ” w celu zidentyfikowania grupy rodzinnej podejrzanego. Proces obejmuje porównanie DNA znalezionego na miejscu zbrodni z próbkami DNA dobrowolnie przesłanymi do serwisów takich jak 23andMe lub Ancestry.ca, a następnie przesłanymi do baz danych typu open source.

Badacze pracowali wstecz, budując drzewo genealogiczne krewnych podejrzanego, powiedział sierż. Steve Smith, główny śledczy w tej zimnej sprawie. Ten sam proces został zastosowany do zidentyfikowania mężczyzny, który według policji z Toronto zgwałcił i zabił dziewięcioletnią Christine Jessop w 1984 roku.

Gdy zbliżyli się do Sutherlanda, Smith powiedział, że policja wręczyła mu nakaz, aby jego DNA zostało przetestowane bezpośrednio na próbkach odzyskanych z miejsc zbrodni.

Smith nazwał śledztwo „najbardziej złożonym” przypadkiem, nad którym pracował przez 25 lat w policji, i przypisał niedawny rozwój genealogii genetycznej. Powiedział, że Sutherland nigdy wcześniej nie był osobą w kręgu zainteresowania.

„Gdybyśmy nie wykorzystali tej technologii, nigdy byśmy nie doszli do jego nazwiska” – powiedział dziennikarzom.

Smith powiedział, że policja w Toronto opracowała rygorystyczny proces stosowania tej techniki i dodał, że jest „bardzo pewny”, że dowody utrzymają się w sądzie.
Smith poinformował, że Sutherland mieszkał w Toronto w czasie zabójstw i od tamtej pory mieszkał w wielu innych miejscach. Policja będzie badać wszelkie możliwe powiązania między Sutherlandem a innymi zabójstwami w prowincji w ciągu minionych 39 lat.

Smith dodał, że Sutherland ma własną rodzinę i członków dalszej rodziny mieszkających głównie w północnym Ontario.