Kanadyjski minister sprawiedliwości David Lametti oskarżył konserwatystów Pierre’a Poilievre’a o wykorzystywanie tragedii, takich jak zabójstwo młodego funkcjonariusza policji prowincji Ontario Grzegorza Pierzchały, „w celu zdobycia punktów politycznych”.
Lametti wygłosił tę uwagę w Izbie Gmin w czwartek, podczas debaty nad wnioskiem złożonym przez konserwatystów, który wzywa posłów  do wprowadzenia reform  zwolnień za kaucją.

Raquel Dancho, krytyk partii ds. bezpieczeństwa publicznego, powiedziała, że ​​rząd premiera Justina Trudeau nie podjął działań w obliczu przestępstw popełnionych przez przestępców zwolnionych za kaucją. Zwróciła uwagę na fakt, że jednej z dwóch osób oskarżonych o morderstwo pierwszego stopnia w zabójstwie konst Grzegorza Pierzchały pod koniec grudnia początkowo odmówiono zwolnienia za kaucją w związku z odrębnym zarzutem napaści i nielegalnego posiadania broni, później wydano taką zgodę, po czym ten nie stawił się na rozprawę sądową.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dancho powiedziała, że premierzy prowincji i szefowie policji domagają się działań ze strony rządu federalnego, a wniosek jej partii mówi, że Ottawa musi zapewnić, iż wymiar sprawiedliwości „stawiać będzie prawa przestrzegających prawa Kanadyjczyków ponad prawami brutalnych, recydywistów”.

Minister Lametti powiedział Izbie Gmin, że “analizuje obawy zgłaszane przez premierów”, ale bronił obecnych rozstrzygnięć wymiaru sprawiedliwości, twierdząc, że prawo już stanowi, iż osoby uznane za stanowiące poważne zagrożenie dla społeczeństwa nie powinny być zwalniane za kaucją.

„Jestem rozczarowany, że oficjalna opozycja wykorzystuje tragedie, aby zdobyć punkty polityczne” – powiedział.„Kanadyjczycy wiedzą, że są to poważne i skomplikowane problemy i że nie ma szybkich ani łatwych rozwiązań”.

NDP i Blok Quebecois oświadczyły w czwartek, że nie poprą wniosku konserwatystów, by poprosić rząd o zajęcie bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie zwolnień za kaucją, chociaż ich posłowie zgodzili się, że niedawna fala przemocy obserwowana w kraju jest niepokojąca i potrzebne są jakieś rozwiązania.

Ze swojej strony posłowie torysów odrzucili oskarżenie, że uprawiają politykę na tragedii podkreślając, że szef policji w Toronto niedawno poinformował, że 24 z 44 śmiertelnych strzelanin w mieście w zeszłym roku zostało popełnionych przez osoby przebywające na wolności po zwolnienieu za kaucją.

Lametti powiedział w czwartek, że radzenie sobie z recydywistami wymaga „kompleksowego podejścia” z udziałem różnych szczebli władzy.

Przeciwnicy zaostrzenia warunków zwolnień za kaucją twierdzą, że groziłoby to przetrzymywaniem w więzieniach większej liczby niewinnych ludzi .