Premier Justin Trudeau był obecny w piątek na oficjalnym ogłoszeniu budowy nowej fabryki akumulatorów, która zapewni tysiące miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym w południowo-zachodnim Ontario – i oskarżył swojego głównego przeciwnika politycznego, przywódcę konserwatystów Pierre’a Poilievre’a, sprzeciwianie się  rządowej dotacji dla niemieckiej korporacji

Kanada zobowiązała się wesprzeć kwotą od 7 do 13 mld dol. miliardów dolarów budowę ogromnej fabryki akumulatorów w St. Thomas, Ont.,   30 minut na południe od London.

Fabryka, która będzie dostarczać akumulatory do pojazdów elektrycznych, została opisana przez Trudeau jako „inwestycja pokoleniowa” w sektorze motoryzacyjnym Ontario – projekt, który według rządu ma stworzyć 3000 bezpośrednich miejsc pracy i dziesiątki tysięcy dodatkowych miejsc pracy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Volkswagen, największy na świecie producent samochodów pod względem obrotów (ógłównie za sprawą obecności w Chinach), ma w budowie tylko dwie inne tego typu fabryki — w Niemczech i Hiszpanii.

Na początek Volkswagen otrzyma około 700 milionów dolarów z Funduszu Innowacji Strategicznych rządu federalnego na rozpoczęcie budowy.

Potem będą dotacje do produkcji, które mogą kosztować skarb federalny łącznie 8-13 miliardów dolarów, w zależności od tego, ile baterii zostanie wyprodukowanych w danym roku.

Ottawa twierdzi że  inwestycja podatników w fabrykę – największa w historii Kanady inwestycja podatników w obiekt przemysłowy tego typu – była konieczna, aby powstrzymać VW przed zlokalizowaniem zakładu w USA.

„Pierre Poilievre uważa że ten projekt to strata pieniędzy” – powiedział Trudeau w piątek

Zdaniem Trudeau umowa z Volkswagenem to inwestycja w czystszą, bardziej zieloną przyszłość „pewnego siebie kraju”.

Retoryka Poilievre’a przeciwko podatkowi węglowemu grozi wykolejeniem takich projektów, ostrzegł Trudeau.

Poilievre skrytykował to ile pieniędzy Kanadyjczyków trafi do zagranicznej korporacji. „Te pieniądze należą do Kanadyjczyków. Nie do zagranicznej korporacji. Nie do Justina Trudeau” – „Uważamy, że korzystne byłoby obliczenie negatywnego wpływu na miejsca pracy w innych sektorach ze względu na środki  potrzebne do zapewnienia niezbędnych funduszy na subsydiowanie tych miejsc pracy” – napisał Poilievre.