Polski rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach sporo zmian. W naszym kraju wciąż jednym z problemów jest niskie nasycenie mieszkaniami. Niepokoje gospodarcze w regionie Europy wschodniej podwyższyły ryzyko inwestycyjne. Wstrzymano wiele znaczących przedsięwzięć budowlanych. Skutkiem tego w najbliższych latach podaż nowych nieruchomości będzie niższa.

Patrząc z perspektywy czasu, w 2022 sprzedaż mieszkań była wyjątkowo niska, a sektor kredytów hipotecznych niemal zamrożony. Wszystko przez wysokie ceny nieruchomości i skoki stóp procentowych. Wymogi banków ograniczające zdolność kredytową wnioskujących nie ułatwiały sytuacji kupujących. Dziś w 2023 wygląda to zupełnie inaczej. Na rynku mieszkaniowym działa wielu inwestorów zachęconych między innymi lepszymi warunkami kredytów i rządowym wsparciem. Czy to dobry moment na zakup mieszkania przez Polaka mieszkającego w USA? Co jeszcze warto wiedzieć, nie tylko o krajowym rynku nieruchomości, ale i formalnościach związanych z zakupem?

Zasady zakupu nieruchomości przez Polaków z USA

Według szacunków National Geographic Polska poza granicami naszego kraju żyje ponad 21 mln rodaków. Największe skupisko Polonii mieszka w Stanach Zjednoczonych. Dziś, gdy na polskim rynku obserwuje się tak duży wzrost popytu, i w tej grupie mogą znaleźć się osoby chcące zainwestować w nieruchomość. Jeśli mają możliwość dokonania zakupu za gotówkę, sprawa jest dużo prostsza. Zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy z zagranicy mogą kupować mieszkania w naszym kraju. Pierwsza z wymienionych grup nie potrzebuje do tego żadnych dodatkowych zezwoleń. Nim jednak zaczniemy przeglądać oferty, warto pamiętać o kwestiach podatkowych oraz odległości od Polski. Jeśli myślimy o zakupach w Polsce na kredyt, warto przygotować się na sporo formalności. Od czego zacząć?

Podobnie jak rodak kupujący mieszkanie w Polsce, musimy najpierw ocenić swoje możliwości finansowe. Jeśli chcemy kupić mieszkanie w ojczyźnie za dolary, nie musimy się w związku z tym obawiać żadnych dodatkowych obciążeń podatkowych. Ani przelew środków, ani przewalutowanie nie wiąże się z opłatami wobec państwa.

Rodaków mieszkających za granicą tak samo jak Polaków obowiązuje podatek PCC, czyli taksa od czynności cywilnoprawnych. Płacimy ją notariuszowi w momencie podpisywania aktu notarialnego. Standardowo wynosi ona 2% ceny zakupu. Podatek PCC dotyczy jedynie nieruchomości z rynku wtórnego, czyli nowe mieszkania i domy nie są nim objęte. Obowiązek podatkowy dotyczy tylko nowego właściciela mieszkania.

Bez względu na miejsce zamieszkania, nowy właściciel musi też uiścić podatek od nieruchomości. Taksą są objęci wszyscy właściciele zabudowy i trzeba ją płacić co rok. Wysokość podatku zależy między innymi od powierzchni zabudowy i stawek podatkowych obowiązujących w danej gminie, jednak podatek nie jest wysoki i wynosi maksymalnie złotówkę za metr kwadratowy.

Kupuję mieszkanie w Polsce, będąc za granicą – logistyka

Jeśli na stałe mieszkamy i pracujemy poza granicami Polski, zakupy na rynku nieruchomości będą trudne. Możemy zdecydować się na dłuższą wizytę w kraju, którą w poświęcimy tej sprawie. Rozwiązanie to ma sporo plusów. Daje nam możliwość obejrzenia interesujących lokali i osobistego dopilnowania formalności. Przy poszukiwaniu nieruchomości warto jest zacząć od renomowanych portali z ich ogłoszeniami – na przykład Nieruchomości-online.pl.

Jeśli jednak nasza obecność w kraju w czasie zakupów nie jest możliwa, niezbędne będzie wsparcie. Obecnie krajowe agencje pośrednictwa nieruchomościami bez problemu pomogą w znalezieniu odpowiedniego lokum i przeprowadzeniu transakcji. Wybranie właściwego mieszkania to kluczowy moment i wymaga nie tylko oględzin lokum, ale i sprawdzenia jego statusu prawnego. Oddając te ważne zadania w ręce specjalisty, musimy mieć pewność, że jest on godny zaufania. Dlatego przy konieczności organizowania zakupów na odległość firmę pośredniczącą wybierajmy równie starannie jak nieruchomość.

Kredyt hipoteczny w Polsce dla zarabiających w USA?

Według aktualnych rekomendacji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego kredyt w Polsce można otrzymać tylko w walucie, w której się zarabia. Zasada ta jest odpowiedzią na kłopoty właścicieli kredytów we frankach. W przeszłości atrakcyjne oferty zobowiązań hipotecznych zaciąganych w obcej walucie okazały się wyjątkowo drogie przez wahania kursów walut. Dziś nie ma możliwości ubiegania się o kredyt złotówkowy, gdy zarabiamy na przykład w dolarach. Kredyty dla obcokrajowców lub Polaków pracujących poza ojczyzną oczywiście istnieją w ofercie rodzimych banków. Tego typu wnioskodawców sprawdza się podobnie jak osoby starające się o kredyt w złotówkach. W przypadku niektórych instytucji bankowych weryfikacja jest bardziej szczegółowa, a cały proces może trwać dłużej.

Jak wspominaliśmy na wstępie, polski rynek nieruchomości jest ostatnio bardzo ożywiony. Stabilizacja poziomu stóp procentowych, szerzej dostępne kredyty i rządowe programy pomocowe zachęcają inwestorów do zakupów. Oznacza to sporą konkurencję. Popyt na wysokim poziomie wpływa też na wzrosty cen nieruchomości. W najlepszym wypadku stabilizują się one na wysokim poziomie. O korektach w dół w segmencie mieszkań na razie nie może być mowy.

W lipcu 2023 w Polsce ruszył rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Jego główny cel to ułatwienie drogi do pierwszego własnego mieszkania osobom przed 45. rokiem życia. Mogą one skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego, którego oprocentowanie przez pierwsze 10 lat będzie utrzymane na stałym poziomie 2%. Przy obecnych wartościach stóp procentowych jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Posiadanie lokum poza granicami Polski nie odbiera szansy na uczestnictwo w programie, jednak BK 2% może być udzielony i wypłacony tylko i wyłącznie w złotówkach. Oznacza to, że osoby zarabiające w innej walucie nie mogą się o niego starać.

Odpowiedź na pytanie, czy to dobry moment na zakup mieszkania w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą, nie jest prosta. Z jednej strony ceny utrzymują się od dłuższego czasu na podobnym poziomie, jednak nieruchomości wciąż są drogie. Oprócz tego oferta lokali na sprzedaż szybko się uszczupla. Na atrakcyjne mieszkania w dobrych lokalizacjach jest obecnie sporo chętnych. Sytuacja ta z pewnością zawęża możliwości negocjacyjne kupujących.