Firma Moneris zajmująca się przetwarzaniem transakcji na kartach kredytowych i debetowych potwierdziła, w związku z powszechnymi doniesieniami o problemach z terminalami płatniczymi w kilku częściach Kanady, że ​​w sobotę doświadczyła awarii sieci.

W e-mailu do CBC News firma podała, że ​​awaria trwała około półtorej godziny.

„Wczesnym popołudniem w Moneris wystąpiła  awaria sieci, która miała wpływ na zdolność naszych klientów do przetwarzania transakcji przez około 90 minut” – oznajmił rzecznik w e-mailu.

„Rozwiązaliśmy awarię   i przywróciliśmy normalne przetwarzanie transakcji. Sprzedawcy mogą doświadczyć pewnego spowolnienia transakcji w czasie, gdy systemy nadrabiają zaległości”.

Osoby zamieszczające posty na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter, zgłaszały problemy w kilku częściach Kanady, w tym w Kolumbii Brytyjskiej w Winnipeg i Mississauga w Ontario.

Moneris nie powiadomiła, jak powszechna była awaria ani co ją spowodowało.

„Dotknęło to wielu naszych sprzedawców w całym kraju. Nadal badamy pierwotną przyczynę problemu” – poinformował rzecznik firmy w późniejszym e-mailu.

„Nic nie wskazuje na to, aby mogło to mieć związek z cyberatakiem i wszystkie systemy transakcyjne znów działają normalnie”.