Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął w sobotę w ustawę o tymczasowym finansowaniu agencji rządowych, aby utrzymać ich funkcjonowanie przez kolejne 45 dni, na czas trwania dalszych negocjacji. Aby  zdobyć wystarczającą liczbę głosów  i uniknięcia shutdownu pominięto w niej jednak całkowicie pomoc dla Ukrainy, o którą wnioskował prezydent Joe Biden.

 — W żadnym wypadku nie możemy pozwolić na przerwanie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy — stwierdził Biden w swoim oświadczeniu. — W pełni oczekuję, że przewodniczący Izby Reprezentantów dotrzyma swojego zobowiązania wobec narodu ukraińskiego i zapewni przepływ wsparcia potrzebnego do pomocy Ukrainie w tym krytycznym momencie — dodał, odnosząc się do Kevina McCarthy’ego.

 Zełenski opublikował w niedzielę rano post na X, w którym  napisał: “trudne czasy uczyniły nas silnymi. A silni przybliżają czasy zwycięstwa. Krok po kroku. Dziś, jutro, każdego dnia, w każdej minucie. Nikt nie powinien ani nie będzie w stanie »wyłączyć« naszej odporności, wytrwałości, żwawości i hartu ducha. Ani regularnie, ani w nagłych wypadkach. Żadna z tych cech nie przeterminowuje się . Jest tylko jeden taki punkt: nasze zwycięstwo. Zbliżając się do niego każdego dnia, mówimy: »Będziemy walczyć tak długo, jak będzie to konieczne«. Robiliśmy to w pierwszych minutach 24 lutego; robiliśmy to przez te wszystkie 585 dni i nadal będziemy to robić”.

Tymczasem Kevin McCarthy stwierdził, że republikanie nie wypiszą “czeku in blanco” dla Ukrainy.