Badanie Consumer Reports wykazało, że pojazdy elektryczne są znacznie bardziej zawodne niż konwencjonalne samochody.

Badanie, które objęło pojazdy z lat 2000–2023, z kilkoma wcześniej wprowadzonymi latami modelowymi 2024, wykazało, że pojazdy elektryczne (EV) mają o 79% więcej problemów niż pojazdy zasilane benzyną.

W raporcie zebrano dane z ponad 330 000 pojazdów i pytano konsumentów o problemy z pojazdami, które wystąpiły w ciągu minionych 12 miesięcy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Consumer Reports oceniło 20 obszarów problemów  — od drobnych, takich jak skrzypiące hamulce i uszkodzone elementy wykończenia wnętrza, po duże, takie jak nieobjęte gwarancją silniki, skrzynia biegów, akumulatory pojazdów elektrycznych i problemy z ładowaniem.

Spośród 20 obszarów pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe (ICE), czyli pojazdy zasilane benzyną, 17 stanowiło potencjalne obszary awarii i usterek.

Właściciele pojazdów elektrycznych zgłaszają coraz częstsze problemy, przede wszystkim z akumulatorem i układami ładowania, a także z dopasowaniem paneli nadwozia i części wnętrza.

W raporcie podkreślono również, że hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV) stwarzają więcej problemów niż pojazdy w pełni elektryczne. Pojazdy PHEV mają o 146% więcej problemów niż pojazdy zasilane benzyną.

Pojazdy PHEV stwarzają więcej problemów niż ich odpowiedniki, ponieważ łączą w sobie silniki spalinowe z napędem elektrycznym, co stwarza dodatkową złożoność i dodatkowe potencjalne obszary awarii.

Natomiast tradycyjne pojazdy hybrydowe, które istnieją na rynku od około ćwierć wieku, okazują się bardziej niezawodne niż pojazdy benzynowe. Długoletnia obecność tych pojazdów na rynku umożliwiła producentom rozwiązanie wielu początkowych usterek.

Najbardziej niezawodnym pojazdem ze wszystkich są jednak hybrydy zasilane akumulatorowo. Hybrydy sprawiają o 26% mniej problemów niż pojazdy napędzane benzyną.

Wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych znacznie ostatnio spowolnił. Z 90% wzrostu rok do roku w czerwcu 2022 r., w 2023 r. wskaźnik ten spadł do około 50%.

Samochody elektryczne po prostu się nie sprzedają. W związku z tym we wtorek do prezydenta USA Joe Bidena wysłano list podpisany przez prawie 3900 amerykańskich dealerów samochodowych. W piśmie stwierdzono, że większość nabywców samochodów w USA nie jest zainteresowana kupnem pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami, nawet przy wsparciu rządowym, i zwracają się do rządu USA, aby ich do tego nie zmuszał.

Obecne przepisy federalne Stanów Zjednoczonych stanowią, że do 2032 r. dwa na trzy pojazdy sprzedawane w USA będą musiały być elektryczne.

Kanadyjscy konsumenci mają te same odczucia. Niedawne badanie wykazało, że 66% Kanadyjczyków stwierdziło, że raczej nie rozważy zakupu pojazdu elektrycznego przy następnym zakupie samochodu, co stanowi więcej niż 53%, tych, którzy uważali tak w 2022 r. Kanada stawia sobie za cel, aby do 2035 r. 100 % sprzedawanych nowych pojazdów  było  elektrycznych.  Średnia cena pojazdów elektrycznych wynosi 73 000 dolarów.

 

za The True North