Policja w kanadyjskiej prowincji Quebec ostrzegła obywateli, aby nie publikowali nagrań z kamer monitoringu przedstawiających kradzież ich paczek, ponieważ mogłoby to naruszyć „prywatność” domniemanych złodziei.

„Montreal West słynie z dużych werand, ale w okresie świątecznym werandy stają się częstym celem złodziei lub „piratów werandowych”” – relacjonowała w sobotę dziennikarka wideo CTV News z Montrealu, Olivia O’Malley.

„To coś, z czym mamy do czynienia na co dzień” – powiedziała Lauren Small-Pennefather, radna Montreal West odpowiedzialna za bezpieczeństwo publiczne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Złodzieje śledzą pojazdy i kiedy widzą podrzuconą paczkę, idą ją zabrać, jeśli nikt nie podchodzi do drzwi, aby ją odebrać” – powiedział Small-Pennefather CTV.

Jednak  policja prowincji Sûreté du Québec (SQ) ostrzegła lokalnych mieszkańców przed udostępnianiem materiałów filmowych przedstawiających osoby okradające ich z paczek.

„Nie możesz sam publikować zdjęć, ponieważ musisz pamiętać, że w Kanadzie obowiązuje domniemanie niewinności, a opublikowanie tego zdjęcia może stanowić naruszenie życia prywatnego” – ostrzegł porucznik Benoit Richard, oficer ds. komunikacji SQ.

Policja podała, że ​​osobom rozpowszechniającym zdjęcia danej osoby bez zgody mogą grozić różne postępowania cywilne lub karne, w zależności od sytuacji. „Jeśli zdobędziesz dowód na to, że ktoś mógł coś ukraść, zadzwoń na policję i przekaż ten dowód policji” – powiedział „Przeprowadzimy dochodzenie, postawimy tę osobę przed wymiarem sprawiedliwości i postawimy zarzuty”.

Według CTV osobom, które publikują nagrania z monitoringu przedstawiające kradzież ich paczek, mogą zostać postawione potencjalne zarzuty o zniesławienie.

Sûreté du Québec wysłał do Fox News Digital e-mail, w którym odniósł się do artykułów 35 i 36 kodeksu cywilnego Quebecu, które stanowią, że „każda osoba ma prawo do poszanowania swojej reputacji i prywatności”

Komentarze funkcjonariusza organów ścigania wywołały reakcję i niedowierzanie, że Kanadyjczycy mogą spotkać się z problemami prawnymi za opublikowanie materiału filmowego z monitoringu domowego przedstawiającego kradzież ich paczek.

„Jest rok 2024, więc oczywiście policja bardziej troszczy się o przestępców niż ofiary przestępstw” – napisał kanadyjski dziennikarz Ezra Levant.

„Świat oszalał” – napisała Christina Hoff Sommers, autorka i prowadząca programu YouTube „The Factual Feminist”.