Niemiecka izba wyższa przyjęła ustawę łagodzącą zasady dotyczące obywatelstwa
Ustawodawcy w izbie wyższej parlamentu przyjęli przepisy, które uproszczą proces naturalizacji. Projekt ustawy został początkowo zaproponowany przez społecznie liberalną koalicję centrolewicowego kanclerza Olafa Scholza
Niemieccy ustawodawcy przyjęli ustawę ułatwiającą uzyskanie obywatelstwa i zaproponowali uproszczenie repatriacji.

Reforma naturalizacyjna, zatwierdzona w piątek przez izbę wyższą parlamentu, pozwala ludziom zostać obywatelami niemieckimi, zachowując przy tym pierwotne obywatelstwo. O obywatelstwo będą mogli się ubiegać ludzie po pięciu latach pobytu w Niemczech, a nie ośmiu. Dzieci rodziców z zagranicy również otrzymają obywatelstwo niemieckie w chwili urodzenia, jeśli jedno z rodziców legalnie przebywało w Niemczech przez pięć lat, a nie osiem.

Jeśli kandydaci wykażą się „szczególnymi osiągnięciami w zakresie integracji” poprzez szczególnie dobre wyniki w szkole, pracy lub zaangażowaniu społecznym, mogą uzyskać możliwość naturalizacji już po trzech latach.

Istotnym aspektem nowego prawa jest to, że osoby, które uzyskają obywatelstwo niemieckie, nie będą musiały rezygnować z obywatelstwa swojego kraju ojczystego, co wcześniej było możliwe tylko w Niemczech dla mieszkańców innych krajów UE.

Dzięki temu dziesiątki tysięcy Turków urodzonych w Niemczech zostanie wyborcami.

Podobnie Niemcy, którzy chcą zostać obywatelami innego kraju, nie będą już potrzebować specjalnego zezwolenia władz niemieckich.

Projekt ustawy został zaproponowany przez centrolewicową koalicję społecznie liberalną kanclerza Olafa Scholza. Główny centroprawicowy blok opozycji skrytykował projekt, argumentując, że obniży on wartość niemieckiego obywatelstwa.

 

Ustawę zatwierdziła już izba niższa Niemiec dwa tygodnie temu. Scholz pochwalił wówczas to ustawodawstwo, twierdząc, że dotyczy ono tych, którzy mieszkali i pracowali w Niemczech od „dziesiątek lat”.

„Dzięki nowej ustawie o obywatelstwie mówimy wszystkim, którzy często od dziesięcioleci mieszkają i pracują w Niemczech, którzy przestrzegają naszego prawa i którzy są tutaj u siebie: należycie do Niemiec” – powiedział Scholz.

Ustaw wejdzie w życie najwcześniej w połowie maja.