Prezydent Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Kenii. W Nairobi Przywódcy Polski i Kenii William Samoei Ruto rozmawiali o przyszłych kierunkach rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy krajami, współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz kryzysie żywnościowym i energetycznym, który jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po ceremonii oficjalnego powitania Prezydenci Polski i Kenii udali się na spotkanie „w cztery oczy”. Następnie przewodniczyli rozmowom delegacji.

Podczas spotkania z mediami Prezydent zwrócił uwagę, że jest to historyczny moment, ponieważ po raz pierwszy polski przywódca składa wizytę w Kenii. Jak dodał, odbywa się to „po 61 latach od nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami”.

Andrzej Duda poinformował, że tematem rozmów były przyszłe kierunki rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Kenią, a także współpraca w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii ochrony środowiska, w tym również pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – elektrowni wodnych i wiatrowych.

Rozmawialiśmy na temat różnych form pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mówiłem Panu Prezydentowi o naszym procesie transformacji, który – zgodnie ze zobowiązaniami związanymi z naszą obecnością w Unii Europejskiej – realizujemy, jeżeli chodzi o ochronę klimatu. O naszych planach przekształceń sektora energetycznego, o rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce, który jest niezbędnym czynnikiem zrealizowania w przyszłości europejskiej polityki klimatycznej w naszym kraju – wskazał.

W październiku 2023 roku, tutaj w Nairobi, miało miejsce polsko–kenijskie forum gospodarcze, współorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, które zgromadziło bardzo wielu zainteresowanych współpracą przedsiębiorców – mówił Andrzej Duda. Jak dodał, „dzisiaj obędzie się kolejne spotkanie okrągłego stołu biznesowego, gdzie nasi przedsiębiorcy pod prezydenckim patronatem będą dyskutowali na temat możliwości wzajemnej współpracy i rozwijania relacji”.
Wskazał, że istnieje przynajmniej kilka obszarów, w których możliwa jest ta współpraca.

Po rozmowach delegacji w obecności Prezydentów miała miejsce ceremonia podpisania memorandów m.in. w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Polskę reprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna.

– Przedstawiałem sytuację produkcji mleczarskiej w Polsce, również przetwórstwa. Polska jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów m.in. mleka w proszku – mówił Andrzej Duda. Jak wskazał, mamy doświadczenie kilkudziesięciu lat w nowoczesnej produkcji mleczarskiej.

Prezydent poinformował, że rozmowy dotyczyły również sytuacji w tej części Afryki i w Europie, w dobie niepokojów i konfliktów zbrojnych.

Relacjonowałem Panu Prezydentowi sytuację za naszą wschodnią granicą, mówiłem o wpływie rosyjskiej agresji na kryzys żywnościowy, kryzys energetyczny i o tym, jak radzimy sobie z tymi trudnymi skutkami wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie – wskazał Andrzej Duda.

Po rozmowach z Prezydentem Kenii, w Uhuru Gardens w Nairobi Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku upamiętniającym odzyskanie przez Kenię niepodległości.
Podczas wizyty Parze Prezydenckiej towarzyszą: Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Szef BPM Mieszko Pawlak oraz Doradca Wojciech Gerwel.

Po południu Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii.

 

***

W planach wizyty w Afryce Wschodniej planowane są również rozmowy z Prezydentami Rwandy i Tanzanii, fora gospodarcze z udziałem polskiego biznesu, podpisanie szeregu umów bilateralnych, spotkania z przedstawicielami Polonii a także zwiedzanie wielkich inwestycji m.in huty cyny w Kigali, największej tego typu inwestycji polskiego kapitału w Afryce.

 

Więcej o perspektywach Polski w Afryce w naszej rozmowie ze Stanisławem Baruą Polakiem i Kenijczykiem