Prezydent Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w Kenii. W Nairobi Przywódcy Polski i Kenii William Samoei Ruto rozmawiali o przyszłych kierunkach rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy krajami, współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz kryzysie żywnościowym i energetycznym, który jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Po ceremonii oficjalnego powitania Prezydenci Polski i Kenii udali się na spotkanie „w cztery oczy”. Następnie przewodniczyli rozmowom delegacji.

Podczas spotkania z mediami Prezydent zwrócił uwagę, że jest to historyczny moment, ponieważ po raz pierwszy polski przywódca składa wizytę w Kenii. Jak dodał, odbywa się to „po 61 latach od nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Andrzej Duda poinformował, że tematem rozmów były przyszłe kierunki rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Kenią, a także współpraca w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii ochrony środowiska, w tym również pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – elektrowni wodnych i wiatrowych.

Rozmawialiśmy na temat różnych form pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mówiłem Panu Prezydentowi o naszym procesie transformacji, który – zgodnie ze zobowiązaniami związanymi z naszą obecnością w Unii Europejskiej – realizujemy, jeżeli chodzi o ochronę klimatu. O naszych planach przekształceń sektora energetycznego, o rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce, który jest niezbędnym czynnikiem zrealizowania w przyszłości europejskiej polityki klimatycznej w naszym kraju – wskazał.

W październiku 2023 roku, tutaj w Nairobi, miało miejsce polsko–kenijskie forum gospodarcze, współorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, które zgromadziło bardzo wielu zainteresowanych współpracą przedsiębiorców – mówił Andrzej Duda. Jak dodał, „dzisiaj obędzie się kolejne spotkanie okrągłego stołu biznesowego, gdzie nasi przedsiębiorcy pod prezydenckim patronatem będą dyskutowali na temat możliwości wzajemnej współpracy i rozwijania relacji”.
Wskazał, że istnieje przynajmniej kilka obszarów, w których możliwa jest ta współpraca.

Po rozmowach delegacji w obecności Prezydentów miała miejsce ceremonia podpisania memorandów m.in. w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Polskę reprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna.

– Przedstawiałem sytuację produkcji mleczarskiej w Polsce, również przetwórstwa. Polska jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów m.in. mleka w proszku – mówił Andrzej Duda. Jak wskazał, mamy doświadczenie kilkudziesięciu lat w nowoczesnej produkcji mleczarskiej.

Prezydent poinformował, że rozmowy dotyczyły również sytuacji w tej części Afryki i w Europie, w dobie niepokojów i konfliktów zbrojnych.

Relacjonowałem Panu Prezydentowi sytuację za naszą wschodnią granicą, mówiłem o wpływie rosyjskiej agresji na kryzys żywnościowy, kryzys energetyczny i o tym, jak radzimy sobie z tymi trudnymi skutkami wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie – wskazał Andrzej Duda.

Po rozmowach z Prezydentem Kenii, w Uhuru Gardens w Nairobi Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku upamiętniającym odzyskanie przez Kenię niepodległości.
Podczas wizyty Parze Prezydenckiej towarzyszą: Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Szef BPM Mieszko Pawlak oraz Doradca Wojciech Gerwel.

Po południu Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii.

 

***

W planach wizyty w Afryce Wschodniej planowane są również rozmowy z Prezydentami Rwandy i Tanzanii, fora gospodarcze z udziałem polskiego biznesu, podpisanie szeregu umów bilateralnych, spotkania z przedstawicielami Polonii a także zwiedzanie wielkich inwestycji m.in huty cyny w Kigali, największej tego typu inwestycji polskiego kapitału w Afryce.

 

Więcej o perspektywach Polski w Afryce w naszej rozmowie ze Stanisławem Baruą Polakiem i Kenijczykiem