W ostatnich tygodniach pisałem o rozmaitych renowacjach i usprawnieniach, które mogą w niekorzystny sposób wpływać na wartość sprzedawanego domu – czy na jego atrakcyjność dla kupujących. Wspomniałem wówczas o panelach słonecznych, instalowanych na domach – jako jeden z przykładów, który może być niechcianym “usprawnieniem” przez kupujących.
Panele słoneczne zainstalowane na dachach domów mogą być w niektórych sytuacjach niepożądanym dodatkiem, bo dla kupujących mogą wiązać się z dodatkowym kosztem i wymaganą konserwacją. Ale z kolei z dala od wszelkich źródeł zasilania elektrycznego mogą być dobrym rozwiązaniem. Na przykład na obszarze Cottage Country.
W ostatnich latach wiele rządów – jak w USA czy w Kanadzie, próbuje promować “zieloną energię” (między innymi słoneczną), by zachęcić właścicieli domów do instalowania paneli słonecznych. Nie tylko miałyby produkować energię, ale nawet zarabiać pieniądze – poprzez sprzedaż jej nadmiaru do sieci energetycznej.
Okazało się w praktyce, że mimo posiadania paneli słonecznych, właściciele domów nadal uzależnieni są od energii, dostarczanej z zewnątrz. Ponadto produkowana energia słoneczna jest znacznie droższa niż to, co wytwarzają u nas profesjonalne elektrownie. Dlaczego tak jest?
Niestety, chociaż koszty znacząco spadły w ciągu ostatnich lat, instalacja i utrzymanie solarów nadal  jest kosztowne.
Panele słoneczne najlepiej sprawdzają się w domach, które mają wysokie nasłonecznienie przez cały rok. I jeśli nie ma prawidłowej ekspozycji – poprzez ograniczenie liczby słonecznych dni czy czasami tylko słabą pogodę, ilość dostarczanej energii potrafi być bardzo limitowana.
Planując instalację paneli słonecznych, należy wziąć pod uwagę:
1. koszt instalacji systemu zasilania słonecznego
2. ile energii ten system wyprodukuje
3. ile byśmy zapłacili za tę samą ilość energii, dostarczanej przez dostawcę
4. ile lat zajmie zwrot początkowej inwestycji w oszczędności na energii
5. czy zakup systemu zwróci się w ciągu pięciu lat
Jeśli jesteśmy zadowoleni z odpowiedzi i mamy początkowy kapitał na inwestycję, to prawdopodobnie jest to świetny pomysł. Jeśli z drugiej strony będziemy długo czekać na zebranie oszczędności lub musimy wziąć pożyczkę, warto przemyśleć tę decyzję. Takie pożyczki potrafią być prawdziwym “przekrętem”. Zwykle są udzielane na bardzo wysoki procent, porównywalny z oprocentowaniem na kartach kredytowych – i często mam wrażenie, że ten schemat jest po to, by bankierzy zarabiali na pożyczkach.
W praktyce sprawy nie są takie proste. Istnieje duża zmienność w każdym z tych 5 wymienionych wyżej czynników, co może znacznie zróżnicować koszty i korzyści z instalacji energii słonecznej dla różnych domów.
Część różnicy w cenach zależy od wielkości systemu, jaki powinniśmy zainstalować oraz rodzaju paneli, jakich użyjemy. Bez względu na to, który system wybierzemy, warto pamiętać, że energia słoneczna wymaga znacznych nakładów kapitałowych, a główny koszt posiadania systemu występuje na początku – gdy kupujemy sprzęt. Moduł słoneczny stanowi największy, pojedynczy wydatek.
Są również dodatkowe koszty. Inne, niezbędne wyposażenie instalacji obejmuje “inverted” (do zamiany prądu stałego, produkowanego przez panel na prąd zmienny, używany przez sprzęty domowe), sprzęt pomiarowy (jeśli konieczne jest monitorowanie ilości wyprodukowanej energii) oraz różne komponenty obudowy wraz z kablami i osprzętem elektrycznym.
Niektórzy właściciele domów rozważają również magazynowanie energii w akumulatorach. W przeszłości akumulatory były nieopłacalnie drogie i niepotrzebne, jeśli dostawca płaci za nadmiar prądu, który jest przesyłany do sieci. Należy także uwzględnić koszty pracy związane z instalacją.
Oprócz kosztów instalacji napotkamy na dodatkowe koszty, związane z jej eksploatacją i utrzymaniem. Poza regularnym czyszczeniem paneli, inwertor i akumulatory (jeśli są zainstalowane) zazwyczaj wymagają wymiany po kilku latach użytkowania.
Dlatego rozważając instalację systemu należy być pewnym, by była to instalacja i inwestycja długoterminowa. Jeśli planujemy mieszkać w domu tylko kilka lat, to według obecnych cen za instalację – taka inwestycja nie ma sensu!
Czy warto inwestować w energię słoneczną?
Jak wspomniałem, system paneli słonecznych jest na obecnym poziomie rozwoju ciągle drogim systemem. Jeśli mieszkamy w słonecznej części kraju oraz mamy dom z idealnym nastawieniem do słońca, możemy liczyć, że koszt wydatków zwraca się w ciągu pięciu lat. Inni właściciele domów mogą czekać 10 lub 20 lat, aby osiągnąć ten cel.
Innymi słowy, większość właścicieli domów ostatecznie zobaczy korzyści z systemu zasilania słonecznego, ale może to potrwać dziesięciolecia. Czy warto zainstalować taki system? To już zależy od wielu, mniej technicznych czynników niż te wyżej wymienione: jak długo zamierzamy mieszkać w swoim domu, dostępne dotacje w naszym regionie i po prostu czy chcemy wnieść wkład w ochronę środowiska.
Jak wiele rzeczy, energia słoneczna ma swoje zalety i wady.
Zalety
– zielona energia, która zmniejsza ślad węglowy
– net metering pozwala na sprzedaż nadmiaru wyprodukowanej energii
– możliwość skorzystania z pewnych ulg podatkowych
Wady
– koszty instalacji i utrzymania są wciąż wysokie
– energia słoneczna działa tylko wtedy, gdy świeci słońce
– niektóre części systemu muszą być wymieniane co kilka lat
– niektóre ulgi podatkowe mogą wygasnąć
Czy dom może funkcjonować wyłącznie na energii słonecznej?
Praktycznie rzecz biorąc, często to niemożliwe. Wynika to z tego, że energia słoneczna działa tylko wtedy, gdy świeci słońce, a gdy jest pochmurno lub nocą panele nie generują prądu. Istnieją pewne rozwiązania baterii, które dostarczają energii w tym czasie, ale są one zazwyczaj dość kosztowne. Większość domów z panelami słonecznymi od czasu do czasu wciąż korzysta z sieci energetycznej.
Czy naprawdę oszczędzamy pieniądze dzięki panelom słonecznym?
W zależności od miejsca zamieszkania możliwe jest, że system z czasem zwróci koszty inwestycji i przyniesie dodatkowe korzyści. Wynika to z faktu, że nie będziemy musieli wydawać tyle pieniędzy na zakup prądu od dostawcy. Jeśli istnieje net metering, możemy dodatkowo obniżyć swoje rachunki.
Ile kosztuje system z paneli słonecznych?
Ceny systemów stale spadają w ciągu ostatnich lat. Całkowity koszt będzie zależał od tego, ile kilowatów mocy wygeneruje zakupiony zestaw. Według opinii konsumentów, po uwzględnieniu ulg podatkowych koszt systemu paneli słonecznych na średniej wielkości domu wynosi od 10,000 do 45,000 dolarów.
Ile czasu potrzeba na zwrot kosztu instalacji?
W zależności od miejsca zamieszkania i wielkości systemu, średnio może to zająć od 10 do 20 lat.
The Bottom Line
Te dane dotyczące zainstalowania systemu paneli mogą być zniechęcające, ale należy mieć na uwadze, że taki system to inwestycja długoterminowa. W wielu miejscach energia słoneczna jest korzystnym wyborem z perspektywy finansowej.
Nawet jeśli koszt energii słonecznej okazuje się nieco wyższy niż zakup energii od dostawcy, właściciele domów mogą zdecydować się na instalację energii słonecznej, aby uniknąć przyszłych, potencjalnych fluktuacji kosztów energii – lub po prostu wyjrzeć poza własne motywacje finansowe i używać energii słonecznej dla dobra środowiska.
A na końcu odpowiem, dlaczego nie wszyscy chcą kupować domy z panelami słonecznymi.
Czasami wiąże się to z przejęciem kosztownego kontraktu z firmą, która panele zainstalowała. Bo zawsze istnieje obawa przed nieznanym, przed koniecznymi, wysokimi wydatkami na maintenance i naprawy. A naprawy dachów, na których są zainstalowane panele, są skomplikowane i kosztowne. Poza tym cena energii w Kanadzie jest ciągle niska i ta kalkulacja wydaje się mało opłacalna.
Zapraszam do kontaktu i dziękuję Państwu za pytania, które otrzymałem na mój email. Kwestia solarów okazała się złożona i bardzo ciekawa.
Pozdrawiam,
Maciek Czapliński
905 278 0007