Rząd Quebecu wzywa Ottawę do zwrotu 1 miliarda dolarów – kwoty, jaką  prowincja wydała na przyjęcie rosnącej liczby osób ubiegających się o azyl.

Na wtorkowej konferencji prasowej minister imigracji Christine Fréchette, minister edukacji Bernard Drainville, minister solidarności społecznej Chantal Rouleau i minister stosunków kanadyjskich Jean-François Roberge stwierdzili, że wzrost liczby nowo przybyłych może wkrótce stać się nie do utrzymania dla szkolnictwa i usług socjalnych Quebecu.

Prowincja twierdzi, że w 2023 r. wydała 576,9 mln dolarów na usługi społeczne wspierające migrantów. Mówi, że to więcej niż 470 milionów dolarów wydanych w latach 2021 i 2022.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według stanu na 31 grudnia 55 procent osób ubiegających się o azyl przebywających obecnie w Kanadzie – 160 651 z 289 047 osób – przebywa w Quebecu.

„To całkowicie nierozsądne” – stwierdziła Fréchette. „Nasza zdolność do świadczenia usług osobom ubiegającym się o azyl jest ograniczona”.

Prowincja zwraca się do rządu federalnego o bardziej sprawiedliwe relokowanie osób ubiegających się o azyl na terenie całej Kanady oraz o spowolnienie napływu osób ubiegających się o azyl przybywających do kraju poprzez zaostrzenie kanadyjskiej polityki wizowej.

Chce także, aby Ottawa załatała luki prawne, które jej zdaniem umożliwiłyby grupom przestępczym infiltrację   i zwróciła prowincji wszystkie koszty związane z przyjmowaniem osób ubiegających się o azyl w latach 2021–2023.

Roberge, który jest ministrem odpowiedzialnym za stosunki z resztą kraju, powiedział, że „należy bezwzględnie położyć kres „biernej postawie” rządu federalnego wobec przyjmowania osób ubiegających się o azyl w Quebecu.

Z danych Ministerstwa Pracy, Zatrudnienia i Solidarności Społecznej wynika, że ​​na początku 2024 r. liczba wniosków o pomoc społeczną składanych przez osoby ubiegające się o azyl wzrosła o 27 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Według danych ministerstwa w ciągu ostatnich kilku lat liczba wniosków o pomoc społeczną składanych przez osoby ubiegające się o azyl wzrosła z 27 099 w październiku 2022 r. do 43 174 w październiku 2023 r.

Nawet jeśli rząd federalny zwróci Quebecowi pieniądze, ministrowie twierdzą, że pieniądze nie rozwiążą źródła problemu.

Chociaż Quebec jest zobowiązany do zapewnienia nauczania nieletnim osobom ubiegającym się o azyl, minister edukacji twierdzi, że prowincja osiąga „punkt krytyczny”, w którym nie można wykluczyć, że kształcenie ich będzie niewykonalne.

„Zbliżamy się do punktu, w którym nie będziemy mogli obsługiwać osób, które już przebywają na terytorium Quebecu” – powiedział Drainville. „To, co Quebec zrobił w ostatnich latach, aby edukować dzieci ubiegające się o azyl, jest wyjątkowe, ale teraz nie może tak dalej być”.

Kilka miesięcy po zamknięciu Roxham Road w Quebecu coraz więcej osób ubiegających się o azyl przybywa drogą lotniczą