We wtorek po południu rząd premiera Ontario Douga Forda przedstawił zbiorczy projekt ustawy, który wprowadza zmiany w wielu aktach prawnych w celu usprawnienia rozwoju, wprowadzenia zakazu pobierania opłat za autostrady i konieczności referendów w sprawie podatku węglowego.

Ustawa – zwana „ Ustawą Get It Done”.”- obejmuje różnorodne tematy. Oto, najważniejsze:

Zmiany granic miejskich

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ustawa „Get It Done” przywraca niektóre z wcześniej odwróconych przez rząd zmian w granicach miast.

W październiku Postępowi Konserwatyści cofnęli plany zmiany granic miejskich wielu gmin Ontario. Minister mieszkalnictwa Paul Calandra powiedział wówczas, że decyzje nie zostały podjęte „w sposób, który utrzymuje i wzmacnia zaufanie społeczne”.

W ustawie „Get It Done” przywrócono dużą liczbę tych zmian.

W rozmowie z dziennikarzami we wtorek Calandra powiedział, że decyzje zapadły po konsultacjach z  gminami.

Referenda w sprawie podatku węglowego

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, mieszkańcy Ontario będą mieli bezpośredni wpływ na to, czy prowincja przyjmie program ustalania cen emisji dwutlenku węgla. Aby rząd mógł wprowadzić jakiekolwiek zmiany, potrzebna byłaby większość głosów wynosząca ponad 50 procent, chociaż jasno wynika, że ​​nie będzie to miało zastosowania do innych przepisów dotyczących emisji gazów cieplarnianych i podatku federalnego

Zakaz opłat drogowych

Ustawa „Get It Done” zabrania nowych opłat za drogi, w tym proponowanych na Don Valley Parkway i Gardiner Expressway w Toronto.

Nie zmienia to żadnych opłat już obowiązujących na mocy innych przepisów, w tym opłat za autostradę 407 East.

Automatyczne odnawianie licencji i karty ID ze zdjęciem

Zamrożenie opłat za prawo jazdy i kartę ID ze zdjęciem zostaje wprowadzone na stałe.

Rząd planuje także automatyczne odnawianie tablic rejestracyjnych dla kierowców „bez zaległości płatniczych”. Nastąpiło to po tym, jak rząd Forda zniósł wszystkie opłaty związane z roczną rejestracją tablic rejestracyjnych.

Usprawnienie oceny środowiskowej

Na razie nie podano zbyt wielu szczegółów na temat tej części projektu ustawy. Przepisy wyraźnie stanowią, że nieruchomości potrzebne do budowy można nabyć w drodze zakupu, dzierżawy lub wywłaszczenia. Wspomina także o usprawnieniu procesu oceny oddziaływania na środowisko w przypadku projektów o niższym ryzyku, które według rządu obejmują przedłużenie linii Hazel McCallion Light Rail Transit, a także autostradę 413 i obwodnicę Bradford.