W ostatnich latach kilka razy pisałem o zakupie cottages, ale głównie kierowałem porady w stronę osób, kupujących domki wakacyjne na potrzeby własne i rodziny. Ale działki (a tym bardziej ze stojącymi na nich domkami) stają się coraz bardziej popularną inwestycją, która może przynosić stały – i naprawdę spory dochód.

Kiedy jest najlepsza pora na zakup cottage? W zasadzie każda, ponieważ ludzie sprzedają je z różnych względów – na przykład wynikających z aktualnych potrzeb rodzinnych czy finansowych. Czasami jest tak, że ktoś decyduje się na zakup condo na wynajem i potrzebuje pieniędzy. Albo jeden z małżonków umiera, a drugi nie chce już sam korzystać z domku. Albo dzieciom potrzebna jest gotówka na wpłatę downpayment na własną nieruchomość. Tak naprawdę dobre okazje trafiają się przez cały rok.
Ostatnio pogoda przypomina nam, że idzie wiosna – a po niej zawsze następuje lato. Dlatego zaczyna się okres, kiedy częściej myślimy o wakacjach czy chociażby miłych weekendach w jakimś atrakcyjnym miejscu.

A tych w Ontario nie brakuje.
Dziś przedstawię Państwu zalety domku letniskowego, kiedy chcemy także czerpać z jego wynajmu zysk, a za tydzień opowiem, jak podejść do zakupu takiej nieruchomości.
Bo domek domkowi nierówny – i kiedy zamierzamy zainwestować nasze pieniądze, warto wiedzieć w co – i jakie ewentualne przeszkody mogą stanąć nam na drodze.

Kiedy kupujemy wakacyjny domek z myślą nie tylko o własnych potrzebach (błogi relaks z książką pod drzewem czy wnuki, radośnie szalejące na bezpiecznym brzegu jeziora) ale też o wynajmie dla zysku, są sprawy, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka ważnych punktów:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

1. Lokalizacja. Wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy dla sukcesu wynajmu domku. Warto szukać regionów lub miejscowości, które są popularne turystycznie – nad jeziorem, w pobliżu atrakcji turystycznych lub parków narodowych. Dobra lokalizacja przyciąga większą liczbę gości i zwiększa potencjał dochodowy.

2. Popyt na wynajem. Przed zakupem działki z domkiem koniecznie trzeba zbadać popyt na wynajem w danej okolicy. Sprawdźmy, czy w pobliżu znajdują się podobne nieruchomości dostępne do wynajmu i jak często są rezerwowane.
Możemy także skonsultować się z lokalnymi agentami nieruchomości, którzy mają wiedzę na temat rynku wynajmu
krótkoterminowego w danym regionie.

3. Udogodnienia i atrakcje. Cottage z ciekawymi udogodnieniami i bliskością popularnych atrakcji turystycznych ma większe szanse na przyciągnięcie gości. Sprawdźmy, czy nasza nieruchomość oferuje np. dostęp do jeziora, kajaki, grill, ognisko, spa, placyk zabaw dla dzieci czy saunę. Właściciele psów i małych dzieci lubią też zamknięty, ogrodzony teren. Dodatkowe atrakcje w pobliżu, takie jak wędrówki, sporty wodne czy rozrywki dla dzieci (huśtawka, piaskownica, czy domek na drzewie) mogą przyciągnąć większą liczbę potencjalnych gości – a wraz z nimi większe pieniądze.

4. Konkurencja. Zbadajmy konkurencyjne oferty wynajmu w okolicy. Sprawdźmy, ile innych domków wakacyjnych jest dostępnych na wynajem i jakie są ceny za dobę czy za tydzień pobytu. Jeśli chcą Państwo stworzyć ofertę wynajmu swojego domku – warto stworzyć coś unikalnego, co wyróżni ją spośród innych ofert w okolicy.

5. Stan nieruchomości. Przed zakupem dokładnie przejrzyjmy stan nieruchomości, co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek. Doradzam, by dokładnie obejrzeli Państwo budynek, instalacje elektryczne, wodne i sanitarno-higieniczne i upewnili się, że są w dobrym stanie i spełniają wymagania prawno-budowlane. Biorąc pod uwagę wynajem krótkoterminowy, zadbajmy o atrakcyjny wystrój wnętrz (nie musi być drogo – ważne, by było klimatycznie), oraz o odpowiednie wyposażenie, które zapewnią komfort i nam, i gościom.

6. Zarządzanie i utrzymanie. Warto przygotować plan zarządzania i utrzymania cottage. Właściciel domku powinien zdecydować, czy zamierza zarządzać nieruchomością samodzielnie, czy zatrudni firmę zarządzającą. Ważne jest przy tym, by uwzględnić koszty utrzymania – takie jak konserwacja, czyszczenie, ubezpieczenie i ewentualne naprawy.

7. Zgodność z przepisami. Koniecznie należy zapoznać się z lokalnymi przepisami, dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego. Musimy się upewnić, czy nasz cottage spełnia wszelkie wymogi prawne – takie jak zezwolenia,
przepisy dotyczące bezpieczeństwa, przepisy podatkowe i inne regulacje. To wprawdzie trochę biurokracji, ale zysk z wynajmu atrakcyjnego domku będzie większy, niż nasz nakład pracy. Przecież domek możemy wynajmować przez cały rok.

Zakup cottage jako źródła dochodu z wynajmu wymaga staranności i analizy. Warto skonsultować się z profesjonalistami, takimi jak agenci nieruchomości, prawnicy i doradcy finansowi, aby uzyskać wsparcie i porady w tym procesie. Gwarantuję Państwu, że w sytuacji zakupu naprawdę atrakcyjnej nieruchomości na wakacje, nad czystym jeziorem i w dobrej lokalizacji, nasz nakład pracy nad formalnościami opłaci się stukrotnie.

Wspominałem, że cottages wynajmowane są między innymi poprzez serwis Airbnb, który umożliwia wynajem bezpośrednio od właściciela. Nie wszyscy wiedzą, co to dokładnie jest, zatem małe wyjaśnienie: Airbnb to platforma internetowa, która umożliwia wynajem krótkoterminowych zakwaterowań, takich jak mieszkania, domy, pokoje hotelowe i wiele innych. Działa na zasadzie pośrednictwa pomiędzy osobami, które oferują swoje nieruchomości do wynajęcia (gospodarze), a osobami, które szukają takiego zakwaterowania (goście).

Ogólny opis działania Airbnb:
• Rejestracja. Osoba zainteresowana wynajmem swojej nieruchomości na Airbnb musi najpierw założyć konto na platformie. Rejestracja obejmuje podanie podstawowych informacji o sobie oraz o oferowanej nieruchomości.
• Tworzenie oferty. Właściciel nieruchomości/gospodarz tworzy szczegółową ofertę, która obejmuje opis nieruchomości, jej lokalizację, zdjęcia, dostępne udogodnienia, zasady wynajmu, ceny i dostępne daty.
• Wyszukiwanie. Potencjalni goście mogą przeglądać oferty na stronie Airbnb, używając różnych filtrów, takich jak lokalizacja, cena, liczba pokoi, itp. Mogą również czytać recenzje innych gości, którzy wcześniej korzystali z tej nieruchomości.
• Rezerwacja. Jeśli potencjalny gość znajdzie odpowiednią nieruchomość, może dokonać rezerwacji w wybranym terminie. W tym celu musi podać informacje o płatności, które mogą obejmować karty kredytowe, systemy płatności online, itp.
• Komunikacja. Po dokonaniu rezerwacji gospodarz i gość mogą ze sobą komunikować się za pośrednictwem wiadomości na platformie Airbnb. Mogą omówić szczegóły dotyczące pobytu, pytania i wymagania gościa, informacje dotyczące kluczy, instrukcje dotyczące zameldowania i wymeldowania, itp.
• Pobyt. Gość przyjeżdża do wynajętej nieruchomości i korzysta z niej przez określony czas. Gospodarz może być obecny podczas pobytu, aby pomóc gościowi i odpowiedzieć na ewentualne pytania, lub zorganizować samodzielne zameldowanie z wykorzystaniem kodu do zamka lub innego systemu.
• Płatności. Airbnb pobiera prowizję od gospodarza za każdą udaną rezerwację. Opłata ta wynosi zazwyczaj jakiś procent od wartości rezerwacji. Płatność odbywa się zwykle za pośrednictwem platformy Airbnb, która przekazuje wynagrodzenie gospodarzowi po zakończonym pobycie gości.
• Oceny i opinie. Zarówno gospodarz, jak i gość mogą wystawiać sobie oceny i opinie na temat pobytu w naszym cottage.

Z punktu widzenia właściciela/gospodarza, jest niezwykle ważne, by uzyskać bardzo dobre recenzje. Dziś, kiedy wszyscy sugerują się opiniami na internecie, jedna (lub kilka) złych recenzji potrafi popsuć szanse na następnych gości.

Jeśli szukają Państwo cottage do zakupu, serdecznie proszę o kontakt, bo jest duża szansa, że ja lub pozostali agenci Domator Team mają akurat takie oferty. A jeśli nie – to z pewnością znajdziemy dla Państwa wymarzoną nieruchomość. Wakacyjny domek w fajnym miejscu to naprawdę dobry sposób na stały biznes. A błogi relaks z rodziną czy przyjaciółmi we własnym ogrodzie lub na kawałku własnej plaży – to naprawdę cudowna sprawa!

Pozdrawiam,
Maciek Czapliński
905 278 0007