W Starym Sączu (woj. małopolskie) Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wspólnie z Prezydentem Węgier Tamásem Sulyokiem wraz z Małżonką Zsuzsanną Nagy świętowali Dzień Przyjaźni Polsko–Węgierskiej.

To pierwsza wizyta w Polsce nowego Prezydenta Węgier, który objął urząd niecałe trzy tygodnie temu.

Pary Prezydenckie Polski i Węgier spotkały się w miejscowym Centrum Kultury i Sztuki. Tu odbyły się rozmowy Prezydentów w wąskim gronie oraz spotkanie delegacji obu państw.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rozmowy Prezydentów Polski i Węgier dotyczyły głównie priorytetów węgierskiej, a następnie polskiej prezydencji w Radzie UE, rozszerzenia Unii oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wschodzie, a także współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Cieszymy się ogromnie, że możemy Pana tu dzisiaj gościć razem z Małżonką – właśnie dla podkreślenia przyjaźni polsko–węgierskiej, dla podkreślenia więzów łączących nasze narody – w przededniu Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej – zaznaczył Andrzej Duda.

– Mówiliśmy z Panem Prezydentem o rozszerzeniu UE, o przyjęciu no Unii nowych państw – powiedział, wskazując na państwa Bałkanów Zachodnich, Ukrainę i Mołdawię.

W Polsce jesteśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi. Cały czas byliśmy. I tutaj nasza polityka jest absolutnie stabilna, nasze stanowisko jednoznaczne. Polityka otwartych drzwi: tak! Zarówno do Unii Europejskiej, jak również polityka otwartych drzwi do NATO – zaznaczył Andrzej Duda.
Polski prezydent mówił też o swojej propozycji podniesienia wydatków na obronność przez państwa NATO z 2 proc. do 3 proc. PKB. Dodał, że o rozmawiał o niej w Waszyngtonie, jak również w Słowenii.

Jak podkreślił, obecnie sytuacja bezpieczeństwa po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę jest zupełnie inna, niż w 2014 r., kiedy Sojusz podejmował decyzję o poziomie wydatków w wysokości 2 proc. PKB na obronność.

Wskazywał też, że Węgry – wydają prawie 3 proc. PKB na obronność, a Polska – ponad 4 proc. PKB.

Wśród tematów rozmów – przekazał Andrzej Duda – były też kwestie związane z rolnictwem w aspekcie decyzji podejmowanych w UE, o konflikcie w Strefie Gazy i jego wpływie na sytuację bezpieczeństwa w Europie oraz zagrażającym kryzysem migracyjnym.

Jeszcze poruszyłem kwestię współpracy w ramach Trójmorza – dla mnie bardzo ważną – czyli rozwoju infrastrukturalnego, tutaj naszego i naszej części Europy. Mówiłem Panu Prezydentowi, że bardzo mi zależy na rozwijaniu tej współpracy – zaznaczył Andrzej Duda.

Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP. Od tego czasu co roku miasta Polski i Węgier są naprzemiennie gospodarzami święta przyjaźni pomiędzy naszymi krajami i narodami z udziałem przywódców obu państw.

za prezydent.pl