Lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymał imię Rodziny Ulmów zamordowanej podczas wojny za ukrywanie Żydów. Z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona Rodzina Ulmów – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To właśnie tego dnia odbyła się uroczystość nadania portu lotniczemu Rzeszów-Jasionka imienia Rodziny Ulmów. Uczestniczył w niej m.in. prezydent Andrzej Duda; prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, ksiądz kardynał Marcello Semeraro, który we wrześniu ubiegłego roku w Markowej przewodniczył Mszy św. beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów.

W swoim wystąpieniu prezydent wskazał, że z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona Rodzina Ulmów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Wyjątkowa, ale z drugiej strony jakże zwykła” – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Rodzinę Ulmów nazwał podkarpackimi męczennikami najnowszej historii.

Prezydent mówił, że są wciąż jeszcze ci, którzy pamiętają tamten czas.

„Niezwykle trudny, czas okupacji ziem Rzeczypospolitej, czas niemieckiego, hitlerowskiego terroru, czas wielkiej próby, także dla polskiego społeczeństwa. Próby, którą wielu spośród naszych rodaków potrafiło zdać z niezwykłą godnością, dając dowód człowieczeństwa i wielkości Polaka, naszej kultury, naszej tradycji, ale także i naszej wiary” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że ziemia Podkarpacia zawsze była w granicach suwerennej Polski i jest ona na wskroś polska tak samo jak ci, którzy żyją na niej od wielu pokoleń.

„Z tej właśnie ziemi wyrosła także i Rodzina Ulmów. Z tej także ziemi wyszło to, co było w gruncie rzeczy tak niezwykłe w skali Europy i świata w czasie II wojny światowej – tak daleko idąca gotowość poświęcenia się dla bliźniego, dla drugiego człowieka aż do oddania życia. Tak, jak Ulmowie oddali życie za swoich żydowskich sąsiadów, których przechowywali, gościli w swoim domu, mimo świadomości zagrożenia śmiercią” –wskazał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że w czasie niemieckiej okupacji, w odróżnieniu od innych okupowanych krajów Europy Zachodniej, w Polsce za pomoc Żydom groziła bezwzględna kara śmierci, którą wykonano np. na Rodzinie Ulmów.

„Niewyobrażalna, straszliwa zbrodnia. Zamordowanie rodziców, dzieci i wszystkich tych, którzy wtedy z nimi byli, czyli właśnie ich żydowskich gości, sąsiadów” – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent podziękował władzom woj. podkarpackiego i portu lotniczego Rzeszów-Jasionka za inicjatywę nadania lotnisku imienia Rodziny Ulmów, podkreślając specyfikę tego miejsca.

„Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, to lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby; i tego wsparcia militarnego, i tego wsparcia humanitarnego, a także i tego wsparcia politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa. To jest miejsce, które dzisiaj jest miejscem rzeczywiście znanym na świecie” – akcentował Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, od teraz będzie się nazywało Ulma Airport.

„Pewnie tak będą na to lotnisko już wkrótce mówili, może w skrócie będą mówili U Airport” – powiedział Andrzej Duda.

„Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, dzięki temu lotnisku, dzięki tej inicjatywie, dzięki tym patronom, które ono od dzisiaj ma, i będzie świadectwem także o nas, o naszej historii, o tym co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie, na czym tak naprawdę budujemy także naszą przyszłość poprzez tworzenie pamięci idącej w kolejne pokolenia, o tym, co było warto i w jaki sposób zdawać trzeba próbę w najtrudniejszych czasach” – podkreślił prezydent.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, bo jest to dzień zbrodni dokonanej na Rodzinie Ulmów wraz z ukrywanymi w ich domu Żydami. Prezydent mówił, że 80 lat temu ludzie się nie ugięli, nie wydali Żydów ze strachu o własne życie.

„Przechowali ich do końca, wspierając i ratując. To jest właśnie świadectwo Podkarpacia, to jest właśnie świadectwo jakości i mentalności tych ludzi” – mówił Andrzej Duda.

Prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, ksiądz kardynał Marcello Semeraro, stwierdził, że z powodu patronów podrzeszowskie lotnisko ma szczególne znaczenie.

„Od momentu otrzymania imienia Rodziny Ulmów stało się miejscem, które będzie przywoływać najważniejsze wartości, takie jak: gościnność, przyjaźń, braterstwo, ale też pomoc udzielona tym, którzy znajdują się w tragicznym położeniu” – odrzekł ksiądz kardynał Marcello Semeraro.

Z kolei marszałek podkarpacki, Władysław Ortyl, zwrócił uwagę, że po wybuchu wojny w Ukrainie lotnisko w Jasionce stało się jednym z najbardziej znaczących w Europie.

„W ciągu ostatnich dwóch lat lotnisko stało się podwójnym symbolem: pomocy bliźnim i nadziei. To właśnie stąd dyplomatyczne, medyczne, humanitarne i militarne wsparcie z całego świata dociera do walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy” – akcentował Władysław Ortyl.

„Chcieliśmy, aby tak ważne miejsce miało godnych patronów. (…) Jesteśmy dumni, że Rodzina Ulmów to nasi przodkowie, ale ta duma to także wielkie zobowiązanie, by to dziedzictwo nie zostało zapomniane” – dodał na koniec swojego wystąpienia marszałek podkarpacki.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda, marszałek Władysław Ortyl i prezes lotniska, Adam Hamryszczak, odsłonili pamiątkową tablicę, której częścią jest deskal przedstawiający Rodzinę Ulmów.

PAP