“To co robimy dla siebie, umiera razem z nami, co zrobimy dla innych, pozostaje i jest nieśmiertelne” Albert Pike

W niedzielę 24 marca 2024 r. w pięknej restauracji “Symposium” w Cambridge odbyła się niezwykła uroczystość zorganizowana przez Fundację im. W. Reymonta w Kanadzie na czele z jej prezesem p. Kazimierzem Chrapką. Było to podziękowanie dla pani Lidii Buźny, długoletniego kuratora Fundacji, za Jej 25 letnią pracę społeczną na rzecz Fundacji im. W. Reymonta i Polonii kanadyjskiej.

Na tę uroczystość przybyli wszyscy kuratorzy Fundacji z małżonkami, rodzina pani Lidii, córka, synowie i ich rodziny a także zaszczycili swą obecnością goście honorowi: pani Barbara Stadnik-Felińczak, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego KPK i pan Andrzej Felińczak, prezes KPK Okręgu Hamilton. Po przywitaniu obecnych, prezes K Chrapka, naświetlił obecnym postać pani Lidii Buźny, jej działalność i osiągnięcia, która po tylu ciężkich latach pracy społecznej wreszcie będzie mogła korzystać z możliwości wolnego czasu i cieszyć się pełnią życia. Oto kilka przykładów osiągnieć i działalności pani Lidii: wraz z mężem była zaangażowana w tworzenie nowej wspólnoty parafialnej i budowę kościoła Maksymiliana Kolbe w Mississauga, aktywnie działała w Komitecie Rodzicielskim Szkoły Polonijnej w Cambridge, była członkiem grupy 6-27 ZPwK, z grupą aktywnych członków Polonii wywalczyła, aby w kościele w Cambridge odbywała się polska Msza Święta. Należy przy tym podkreślić, że we wszystkich działaniach pani Lidii udzielał się także Jej nieodżałowany mąż śp. Borys Buźny. Cześć Jego Pamięci. Głównym momentem uroczystości było wręczenie p. Lidii, Złotej Odznaki KPK przez Sekretarza Generalnego ZG KPK, panią Barbarę Stadnik-Felińczak a także poinformowanie obecnych przez prezesa K. Chrapkę o przyznaniu pani Lidii, przez Prezydenta RP. Andrzeja Dudę, Srebrnego Medalu Zasługi za całokształt pracy społecznej na rzecz Polonii w Kanadzie.

Dziękując p. Lidii Buźny za zaangażowanie społeczne, życzymy Jej wielu pięknych chwil w życiu prywatnym oraz wytrwania w dalszym niesieniu dobra. Podczas uroczystego spotkania zaserwowano wspaniały lunch z wykwintnymi potrawami i wyszukanymi deserami. Spotkanie przebiegało w prawdziwie cieplej i rodzinnej atmosferze poświęconej rozmowie i dyskusjom. Należy podkreślić, że Fundacja im. W. Reymonta docenia działalność swoich członków, pamięta o nich i nie pozwala, aby odchodzili na “emeryturę społeczną” w ciszy i zapomnieniu.

Rzecznik prasowy Fundacji
Anna Lewandowska