Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził Kanadzie, że „wypowie wojnę”, jeśli ta nie odbierze śmieci, które kanadyjska firma wysłała ponad sześć lat temu.

„Przygotujemy statek. Ostrzegam Kanadę żeby lepiej to sobie zabrała, albo dostarczymy im tam te śmieci – powiedział Duterte podczas briefingu po niedawnym trzęsieniu ziemi.

„Nie rozumiem, dlaczego robią z nas wysypisko. Jeśli Kanada nas nie posłucha, powiedział Duterte, „wypowiemy wojnę”.

Ponad sześć lat temu Chronic Inc., kanadyjski eksporter tworzyw sztucznych, wysłał ponad 100 kontenerów ze śmieciami, jako plastik do recyklingu na Filipiny. Kontenery przybyły do ​​Manili w 2013 i 2014 roku.

Były w nich zużyte pieluchy dla dorosłych, gazety, plastikowe butelki i torby. Niektórzy eksperci twierdzą, że wysyłka śmieci narusza prawo międzynarodowe.

W zeszłym tygodniu Anthony Ho, prawnik Pacific Center for Environmental Law and Litigation, powiedział, że przesyłki naruszają wiele artykułów Konwencji bazylejskiej, 30-letniego traktatu, który uniemożliwia wysyłanie niebezpiecznych odpadów do krajów rozwijających się bez ich zgody .

Trudeau podczas wizyty w Manili w 2017 roku na szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej zapewnił Duterte, że Ottawa “pracuje nad tym zagadnieniem”.

W ciągu minionych kilku lat Duterte spierał się z Trudeau po tym, jak kanadyjski premier wskazywał na łamanie praw człowieka na Filipinach.

W zeszłym roku Duterte anulował kontrakt na zakup 16 kanadyjskich helikopterów po tym, jak Kanada zleciła “przegląd” tej umowy w związku z oskarżeniami o łamanie praw człowieka na Filipinach.