Relacja z czwartej edycji konkursu geograficznego zorganizowanego dla uczniów szkół polonijnych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Oddział Mississauga

W sobotnie popołudnie, 6 kwietnia 2019 roku, salę Centrum Katechetycznego przy parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga zgromadziły uczniów  polonijnych szkół podstawowych i średnich, ich rodziców, bliskich, nauczycieli szkół, zaproszonych gości, oraz członków ZNP, którzy wraz z pomysłodawczynią i autorką zadań konkursowych, panią Agnieszką Jurzystą ten konkurs zorganizowali i przeprowadzili. W czwartej już edycji udział wzięło 48 z 53 zapisanych studentów. Liczba imponująca, zważywszy, że w pierwszym konkursie swoją wiedzę próbowało sprawdzić 15 uczniów z 18 zapisanych.

        Nie umiem powiedzieć czy to chęć doświadczenia czegoś nowego, czy ciekawość sprawdzenia własnej wiedzy, czy może mój apel w relacji z trzeciej edycji: Młody Polaku, Młoda Polko – nie bój się marzyć, realizuj swoje podróżnicze plany i z plecakiem i mapą w ręku wędruj po pięknej Polsce. Odkrywaj to, czego jeszcze nie odkryłeś , poznawaj to, czego jeszcze nie poznałeś, sprawiły, że było takie zainteresowanie. Dość, że organizatorzy byli bardzo mile zaskoczeni.

        Wszystkich zebranych uczniów, ze szkół w Toronto, Mississauga, Brampton, Oshawy, Scarborough i Windsor, ich rodziców, zaproszonych gości i nauczycieli ciepłymi słowami powitała Prezes ZNP, Pani Teresa Bielecka. Pogratulowała uczestnikom ich zaangażowania, włożonej pracy, wysiłku i czasu, rodzicom cierpliwości i wsparcia jakim są dla swoich pociech. Podkreśliła, że choć konkurs odbywa się w kwietniu jest kontynuacją obchodów 100–lecia niepodległości Polski. Dodała, że zarówno na zwycięzców jak i na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne pamiątki i nagrody zasponsorowane przez: Konsulat RP w Toronto, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Organizację Wspólnota Polska, Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Mississauga, Federację Polek w Kanadzie, Ogniwo 13, Pana Janusza Drzymałę. Zaś Piekarnia Jaśwój i Omega Food Imports zadbały o pyszne pączki i słodki poczęstunek.

        Tak, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku zainteresowani konkursem uczniowie  mogli zgłosić swój udział poprzez elektroniczne wypełnienie formularza na stronie internetowej znpmississauga@yahoo.com, lub bezpośrednio do swojego nauczyciela w szkole. Zagadnienia tematyczne umożliwiające przygotowanie do konkursu i regulamin były dostępne po zarejestrowaniu się. Uczestników podzielono i oceniano w 3 grupach wiekowych. W grupie I było 21 uczniów z klas 4,5,6. W grupie II było 13 uczniów z klas 7,8. W grupie III było 14 uczniów z klas 9,10, 11, 12.

        Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym był test wyboru, na napisanie którego uczniowie mieli 30 minut. W drugim, uczeń podczas pracy z atlasem geograficznym rozwiązywał zadania sprawdzające znajomość mapy fizycznej i administracyjnej Polski. Zadania dotyczyły charakterystyki wybranych krajobrazów, walorów turystycznych, świąt narodowych, miejsc pamięci, przynależności Polski do organizacji międzynarodowych, pozycji oraz roli Polski w Unii Europejskiej. Uczniowie z klas licealnych musieli dodatkowo wykazać się znajomością zagadnień geografii społeczno- ekonomicznej, nazw stolic państw Europy, jak i znajomością obiektów dziedzictwa kulturowego. W trzecim, ustnym etapie uczniowie wybierali jeden z czterech zestawów pytań i z pomocą mapy ściennej odpowiadali na znajdujące się tam pytania. Dotyczyły one umiejętności wskazania wybranych obiektów. Nad pracą każdej z grup podczas poszczególnych etapów konkursu czuwała odrębna komisja.

        Podczas testu pisemnego i pracy z atlasem nad grupą I czuwała komisja złożona z nauczycielek szkół polonijnych, pań: A. Romanowski, E. Woźniak, M. Szpulak, E. Markiewicz, E. Jacuk, Z. Maziarz. Nad grupą II czuwała komisja w osobach:A. Czarnomski, A. Lepla, B. Pasierbek, L. Łęcka. Nad grupą III czuwała komisja w osobach: A. Kacicka, K. Dobrzeniecka, B. Tobian, M. Rachwał.

        Podczas ustnego etapu konkursu nad uczniami grupy I czuwały panie: B. Błaziak, S. Krupa.Nad uczniami grupy II czuwały panie: M. Śpiewak- Kabza i B. Szwed, a nad grupą III panie: R. Zapalska, oraz J. Danicka-Garbacz.

        Gdy trzeci, ostatni etap został zakończony starsi i młodsi uczestnicy, wygłodniali z nadmiaru emocji, udali się na smaczną pizzę zasponsorowaną przez nauczycieli z ZNP. Po poczęstunku wszyscy zostali przez Prezes T. Bielecką zaproszeni na ciekawą prezentację wzbogaconą slajdami. Podróżniczki i blogerki, panie Agata Kusznierewicz i Justyna Skawińska przygotowały dla zebranych opowieść – „Himlaje, góry dla wszystkich”, oraz zapoznały z akcją” Polskie Himalaje”, jaka odbyła się w zeszłym roku, dla uczczenia 100 lecia niepodległości Polski. Blisko 400 osób ze stu miejscowości w Polsce wzięło udział w biegu Kathmandu, oraz trackingu pod Mont Everest.

        Z ciekawej narracji zebrani mogli się dowiedzieć, że nazwa najwyższych i najpotężniejszych gór świata oznacza „Krainę Śniegu”, bowiem w języku sanskryckim Hima to śnieg, a alaya to ojczyzna. Panie powiedziały, że choć Himalaje same w sobie są groźne i nieprzewidywalne, to ich uroki mogą poznawać i podziwiać nie tylko wytrawni himalaiści, że wyprawa w te tajemnicze góry nie zawsze musi kojarzyć się ze zdobywaniem ośmiotysięczników. Do wyczynowego sportu potrzebne są bardzo duże umiejętności, bardzo dużo czasu na treningi oraz bardzo dużo pieniędzy. Ktoś, kto chce przeżyć niezwykłą przygodę, pod wytrawnym okiem opiekuna czy instruktora wyprawy, może udać się w te części gór, gdzie  na wysokości nieco powyżej 3 tysięcy metrów są utopione w chmurach trasy widokowe. Polecanym przez panie dobrym miejscem do rozpoczęcia wyprawy jest wioska Laugtak Valley. Pomimo, że miejsce to najbardziej ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi w 2015 roku, warunki dla turystów  w porównaniu z innymi miejscami są bardzo dobre. Ogólnie rzecz biorąc bazy turystyczne są słabo zorganizowane. Ciekawostką jedną z wielu jest to, że w Himalajach nie ma asfaltowych czy brukowanych dróg, wiec czasami pokonanie 100 kilometrowego odcinka trasy może trwać nawet do 10 godzin. Inną ciekawostką jest fakt, że w zjawiskowej, pełnej skrajności stolicy Nepalu- Kathmandu, życie odbywa się niemalże na ulicy. Dosłownie wszystko można tam kupić, czy załatwić.

        Ogromnym zaskoczeniem dla ludzi zachodu jest to, że nadal w XXI wieku domy w których mieszkają Nepalczycy są zrobione z blachy. W środku nie ma podłogi, z drewna, czy kamienia. Jest zazwyczaj klepisko. Ale niemalże każdy taki dom ma swoją baterię słoneczną, po to, by mieć swój prąd i TV, które jest oknem na świat. Coś, czym mnie panie zaskoczyły była informacja, że Himalaje znane ze swoich śnieżnych szczytów, do wysokość 3.5 tysiąca metrów nad poziom morza mają swoją dżunglę z bardzo zróżnicowaną i bogatą florą i fauną. Panie pokazały też jak wygląda wyposażenie do wspinaczki. Myślę, że swoimi opowieściami rozbudziły ciekawość poznania tych tajemniczych gór, w niejednym sercu i głowie. W trakcie prelekcji komisje, każda w swojej grupie szybko i sprawnie sprawdzały i oceniały testy i prace uczniów z atlasem i mapą ścienną by wyłonić zwycięzców.

        Po prelekcji Prezes T. Bielecka podziękowała uczestnikom za tak liczny udział w konkursie. Nauczycielom, za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu dzieci do konkursu, koleżance E. Woźniak za projekt i wykonanie dekoracji, koleżankom  z komisji  za pomoc przy przygotowaniu sal do konkursu a potem uprzątnięciu ich. Słowa wdzięczności Prezes skierowała również do Proboszcza Parafii Św. Maksymiliana Kolbe, ojca J. Błażejaka, za udostępnienie sal Centrum Katechetycznego na potrzeby konkursu, Siostry Karoliny oraz Ojca Pawła, za pomoc w obsłudze sprzętu technicznego, do Konsula Generalnego, pana Krzysztofa Grzelczyka, Konsula do spraw Polonii, pana A. Szydło za wsparcie i sponsorowanie nagród, oraz do innych sponsorów i przyjaciół, pana A. Kumora, redaktora Gazety „Goniec”, oraz Polish Studio.

        Konsul K. Grzelczyk gratulował i dziękował organizatorom za tak ciekawą inicjatywę jaką jest Konkurs Geograficzny. Mając okazję poobserwować jego przebieg stwierdził, że wiedza geograficzna o Polsce jest równie ważna i istotna jak znajomość historii, czy samego języka polskiego.  Gratulował też wszystkim uczestnikom.

        Po przedstawieniu przez Przewodniczącą, panią A. Jurzystą członków poszczególnych komisji konkursu nastąpiło ogłoszenie wyników. Pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom, oraz prezenty – książki o Polsce, piękne mapy Polski oraz zestaw do pisania- ołówek i długopis z napisem Konkurs Geograficzny ZNP Mississuga, jak i cenne nagrody dla zwycięzców wręczał Pan Konsul K. Grzelczyk i przewodniczący Komisji dla danej grupy wiekowej. Zwycięzcy, w swoich grupach jako nagrody otrzymali za pierwsze miejsce roczną prenumeratę pism „Poznaj Świat”, lub „National Geographic”, za drugie miejsce półroczną prenumeratę, a za trzecie miejsce otrzymali gry i zabawy planszowe o Polsce.

Oto zwycięzcy tegorocznej IV Edycji Konkursu Geograficznego:

Grupa I – klasy 4,5,6. 

Przewodnicząca A. Romanowski

Wyróżnienie – Thomas Czechowski, SPK -Toronto

III miejsce – Olivier Radoń, SPK- Toronto i Nicolas Chramega,  M. Kopernik-Mississauga

II miejsce – Veronika Kaczanowski, M. Kopernik- Mississauga

I miejsce – Adam Sterling, St. Staszic- Scarborough

Grupa II – klasy 7,8. 

Przewodnicząca A. Czarnomski

Wyróżnienie – Dawid Kaszuba, I. Paderewski- Brampton

III miejsce – Jakub Balas, St. Haidasz- Mississauga

II miejsce – Julian Pietrasik, SPK- Toronto

I miejsce – Emilia Szydło, SPK- Toronto

Grupa III – klasy 9,10,11,12. 

Przewodnicząca A. Kacicka

Wyróżnienie – Dawid Makarczyk, Szkoła Polska – Windsor

III miejsce –Adrian Pańszczyk, SPK- Toronto

II miejsce – Dawid Czechowski, SPK- Toronto

I miejsce – Max Stańko, John Cabot SS.-Mississauga

        Wspólnym pamiątkowym zdjęciem konkurs się zakończył.                 

                                Beata Blaziak