Nowe przepisy amerykańskiego Departamentu Stanu wymagają od osób ubiegających się o wizę do USA ujawnienia wszystkich danych związanych z ich aktywnością w mediach społecznościowych takich jak Facebook i Instagram czy Twitter.

Jak się szacuje będzie to dotyczyło około 14,7 mln podań rocznie. Wyłączone będą podania o wizy dyplomatyczne; osoby wjeżdżające do USA w celu pracy lub nauki będą jednak musiały przekazać wszystkie wymagane informacje z mediów społecznościowych

Jak stwierdza komunikat Departamentu Stanu, urząd ten stale pracuje  nad poprawą mechanizmów monitorowania i przesiewu, aby chronić obywateli Stanach Zjednoczonych, jednocześnie wspierając możliwości legalnej podróży do USA.

Poprzednio informacje takie musieli przekazywać jedynie ci spośród ubiegających się o wizę, którzy wcześniej odwiedzali tereny kontrolowane przez ugrupowania terrorystyczne; obecnie wszyscy składający podanie, będą musieli również załączyć listę mediów społecznościowych, w których są aktywni oraz podać swoje dane. Ktokolwiek będzie kłamał na temat  używania  mediów społecznościowych “będzie musiał się liczyć z poważnymi konsekwencjami imigracyjnymi”.

Realizując obietnicę zaostrzenia polityki imigracyjnej prezydent Trump zagroził w piątek stopniowym zwiększaniem ceł w stosunku do Meksyku – o ile kraj ten nie powstrzyma nielegalnej emigracji przez południową granicę Stanów Zjednoczonych.