Od wielu lat niepisaną tradycją w polonijnej szkole podstawowej im. M. Kopernika przy St.Pio w Mississauga są wystawiane pod koniec maja barwne, ciekawe i różnorodne tematycznie  przedstawienia przygotowywane przez nauczycieli i uczniów w ramach dodatkowego programu ARTS and CULTURE.

W tym roku koncert wierszy i piosenek pod tytułem” Moja Mama, Mój Tata” wyreżyserowany według scenariusza  nauczycielek Beaty Błaziak i Ewy Woźniak odbył się w sobotę, 25 maja, 2019 w szkolnej sali gimnastycznej. Dekorację stanowił napis MOJA MAMA, MÓJ TATA, papierowe kwiaty i serca, dużo serc, autorstwa pań Anety Lipień i Ewy Woźniak.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wszystkich obecnych na sali rodziców, zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów powitał serdecznie Dyrektor szkoły, Tamer Botros, który tak jak nasi uczniowie zgłębia tajniki j. polskiego i każdego roku miło zaskakuje nas nowo wyuczonymi zdaniami.

Cały program, w którym udział wzięli uczniowie z dziesięciu klas, od grupy przedszkolnej po klasy siódme, z dużą dozą humoru poprowadzili, Aleksandra Stańko i Karol Olczak, z klasy 7A, p. E. Woźniak.

W pierwszej części klasa 7A zaprezentowała krótką inscenizację, sprawiającą wrażenie, że przedstawienie jest o wakacjach.  Jeden z uczniów na scenie wyraził głośno swoje zadowolenie,  że jeszcze tylko jeden tydzień, a właściwie jedna sobota i po raz ostatni zadźwięczy dzwonek i lekcje będą skończone, inni z kolei z radością wyśpiewywali piosenki o wakacjach, czym  wprowadzili troszkę zamieszania. Że był to zabieg celowy, widzowie szybko przekonali się, gdy prowadząca zwróciła swoim koleżankom i kolegom uwagę, by spojrzeli na dekoracje i przypomnieli sobie po co się tu zebrali. Wszakże przyszli, aby przećwiczyć wiersze i piosenki  z okazji dnia mamy i dnia taty, zanim zobaczą i usłyszą je rodzice.

Koncert rozpoczęli uczniowie klasy 1B, p. Zenobii Maziarz wierszem „Moja mama ma uśmiech jak słońce”, a zaraz potem, razem z uczniami klasy 3B, p. Justyny Gruszczyńskiej zaśpiewali w rytmie cza-czy piosenkę” Daj mi rękę tato”. Następnie nasi najmłodsi uczniowie z klasy przedszkolnej p. Anety Lipień w zaprezentowanym video składali życzenia swoim mamusiom i tatusiom. W dalszej części hołd wdzięczności swoim mamom i wszystkim mamom zebranym na sali złożyli uczniowie klasy 5B, p. Danuty Maciejewskiej recytując wiersz” Jak to dobrze, że Dzień Matki jest na wiosnę…” i śpiewając piosenkę „Moja mama jest kochana”. Nie od dzisiaj wiemy, że rolą mam i tatusiów przez pierwsze lata naszego życia jest wychowywanie nas na dobrych ludzi i pokazywanie nam właściwych dróg, a później drogowskazem są ich cenne wskazówki i  rady. Mówi o tym wiersz „Czyste ręce” wykonany przez uczniów klasy 7B,p. Anny Babanki. …


Kimkolwiek kiedyś będziesz, jakich się chwycisz trudów, strzeż rąk swych zawsze, wszędzie od życiowego brudu. Nie znaczy to jedynie, że trzeba ręce myć, lecz w sercu mieć uczciwość, dobrze i pięknie żyć.”….

Po recytacji tego wiersza uczniowie zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię Mamo”. Gdy wybrzmiał ostatni akord, za chwilkę na ekranie pojawił się clip z Willi Smithem, który poprzez bardzo mądre słowa piosenki śpiewanej dla syna „Just the two of us”, dawał mu rady co robić, a czego unikać, by przeżyć życie dobrze i godnie. Cóż za piękna lekcja roli ojca w życiu dziecka.

Następnie Adam i Olivier z klasy 7A słowami wiersza „Tato” opowiadali, że tatę w dzień powszedni widzą rzadko, bo jest zapracowany, zamyślony, niedostępny, ale gdy jest niedziela, czy święto, to ma czas dla synów na rozmowy, gry, zabawy. Chłopcy są z niego dumni, bo wiedzą, że świat taki bogaty jaki widzą i znają wyrasta z twardej pracy rąk ich taty.

Po występie chłopców prowadząca Aleksandra Stańko zaprosiła wszystkich do wysłuchania piosenki „Dla Mamy i Taty”, w wykonaniu uczniów klasy 1A, p. Mirosławy Szpulak. Gdy pierwszoklasiści skończyli swój śpiew, na scenę weszli uczniowie klasy 3A, p. Beaty Błaziak, z krociótkim wierszykiem „Święto Mamy dzisiaj mamy”….. i piosenką „Jak dobrze Mamo, że Ciebie mam”…, dedykując ją i pojawiające się na ekranie majowe kwiaty obecnym na sali mamom. Na sam koniec koncertu z przezabawną piosenką „Tata” wystąpiła klasa 6A, p. Emilii Florczyk.

Klasa 7A podziękowała zebranym na sali rodzicom, gościom, nauczycielom, koleżankom i kolegom za przybycie i wysłuchanie przygotowanego programu, a jako, że rzeczywiście do wakacji od nauki w polskiej szkole i możliwości  wysypiania się w soboty został tydzień pożegnali  wszystkich radosną piosenką „Wakacje”.

Beata Błaziak