Feliks Węgierski ur. 14 stycznia 1923 r. w Działdowie; zmarł 29 lipca 2019  r w Toronto

Feliks Wegierski urodził się w Działdowie w północno-zachodniej Polsce przedwojennej, w roku 1923. Wcześnie zauważył u siebie zdolności do rysunku oraz rzeźbienia, na przykład wystrugiwał małe zabawki z drewna dla rodzeństwa (3 braci i 5 sióstr).

W czasie II wojny światowej służył jako artylerzysta w Drugim Korpusie Polskim generała Andersa, który walczył pod brytyjskim dowództwem w kampanii włoskiej.

Zrobił wiele szkiców z czasów wojennych, które zdołał zachować dla potomności i później wydać w formie albumu – książki w 2008 r. z okazji złotych godów – 50 lat małżeństwa. Przeżycia wojenne Feliksa  są dość dokładnie opisane w tej publikacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Studiował sztukę w Accademia di Belle Arti w Rawennie, architekturę i rzeźbiarstwo w Cheltenham, a nieco później budowę i projektowaniem mebli w Londynie, w Anglii (London County Council Central School of Arts and Crafts). Jeden z jego oryginalnych wzorów mebli został wystawiony na festiwalu Festival of Britain w roku 1951. (ta olbrzymia wystawa jest organizowana zaledwie raz na 100 lat)

Wyemigrował do Kanady w roku 1952 i ostatecznie znalazł pracę jako inżynier – mechanik w Toronto Board of Education (Wydzial Oswiaty Miasta Toronto).

Jego projekty mebli ukazały się w kilku numerach pisma Canadian Homes and Gardens (Kanadyjskie domy i ogrody).

Ożenił się z Henryką Wąsowską w roku 1958, mieli jednego syna, Marka. W latach 70. brał udział w wystawie artystycznej w reprezentacyjnej siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) przy ulicy Beverley, blisko centrum miasta Toronto. W latach 90. miał wystawy rzeźb przeważnie przedstawiających dziką zwierzynę Północej Ameryki w w Runnymede Public Library (Toronto Public Library system) (publicznej bibliotece Runnymede;  budynku Toronto Board of Education Head Office (główna kwatera Wydziału Oświaty Miasta Toronto); oraz budynku Polish Credit Union (polskiej kredytowej spółki parafii Św. Stanisława-Św. Kazimierza) na Roncesvalles Avenue, we wczesnych latach, głównej ulicy polskiej społeczności w Toronto.

Trzy z jego dużych misternie wyrzeźbionych krzyży otrzymał Katolicki Uniwersytet w Lublinie KUL. Jedną ze swych oryginalnych szopek świątecznych przesłał do  Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Toruniu, a trzy inne podarował Muzeum Oratorium Sw. Józefa w Montreal (St. Joseph’s Oratory Museum). W ostatnich latach pięć jego szopek zostało przyjętych przez przez Anglican St. James’ Cathedral w Toronto, główną siedzibę Kościoła Anglikańskiego w Kanadzie, i były eksponowane na międzynarodowych wystawach szopek organizowanych przez tenże Kościół w Toronto – na przykład w słynnymm Royal York Hotel w centrum Toronto.

W grudniu 2011 roku Szopka Ludowa z muzeum w Toruniu była eksponowana na wystawie świątecznej w historycznym ratuszu staromiejskim Torunia. W listopadzie 2012 roku ukazał się w piśmie Catholic Insight (Toronto) artykuł, “Feliks Wegierski: Artist of Tradition and the Sacred” (Feliks Wegierski – artysta tradycji i sakrum) (strona 15). Artykuł był napisany przez Apolonię Kojder znaną pisarkę polsko-kanadyjską. W roku 2013., i jego wykwintna Szopka krakowska wysoka na przeszło jeden metr była opisana w wielkonakładowej anglojęzycznej gazecie Toronto Star (z 23 grudnia 2013 r. strona A6) W roku 2015 jego Szopka góralska została przyjęta przez Kościół im. Świetego Padre Pio w rejonie na północ od Toronto.

W roku 2018. jego Szopka kujawska została przyjęta przez Kościół imienia świętego Padre Pio.

Ponadto wyrzeźbił 4 Drogi Krzyżowe (każda składająca się z 14 stacji). Jedna z nich znajduje się w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough, dzielnica Toronto; inna w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Barrie, kolejna w kościele imienia Miłosierdzia Bożego w Toruniu przy ulicy Siostry Faustyny; a jedna została przyjęta przez Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej prowadzoną przez ojców franciszkanów w Toruniu. Ta ostatnia jest oparta na oryginalnej interpretacji, gdzie ukazują się jedynie ręce postaci.

W roku 2017, ta Droga Krzyżowa została przekazana do kościoła rzymsko-katolickiego w Lipawie na Łotwie.

Niektóre rzeźby, szkice i osobiste dokumenty Feliks przekazał prestiżowemu archiwum emigracji przy uniwersytecie Mikołaja Kopernika UMK w Toruniu. Jego oryginały szkiców zrobionych w czasie wojny oraz późniejsze płaskorzeźby polskich oznak wojskowych są zdeponowane w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy.

Cześć jego pamięci!!!

Napisała:

Apolonia (Pola) Maria Kojder