W sierpniu stworzono w Kanadzie 81 000 nowych miejsc pracy, ale głównie w niepełnym wymiarze godzin podał urząd statystyczny. Stopa bezrobocia utrzymywała się na niezmienionym poziomie 5,7%. Większość nowych stanowisk powstało w sektorze usługowym, opanowanym przez młodych ludzi.

Statistics Canada twierdzi, że mimo tego wzrostu sierpniowa stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,7 procent  gdyż więcej osób szukało pracy.

Średni roczny wzrost wynagrodzeń godzinowych dla wszystkich pracowników zwolnił w ubiegłym miesiącu do 3,7 procent, spowalniając z 4,5-procentowego tempa w lipcu, co było najsilniejszym miesięcznym wskazaniem od stycznia 2009 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pomijając comiesięczne wahania trend pozostaje zdrowy – średnie tempo wzrostu zatrudnienia wynoszące 30 000 osób w ciągu minionych sześciu miesięcy jest dobre pod każdym względem.
Największe wzrosty odnotowano w Ontario – 58 000 nowych pozycji,  Quebec dodał 20 000 miejsc pracy w wielu branżach.

Manitoba, Saskatchewan i New Brunswick również odnotowały wzrost liczby miejsc pracy.

Podczas gdy stopa zatrudnienia utrzymywała się na stałym poziomie w większości prowincji, zarówno w Kolumbii Brytyjskiej, jak i Nowej Szkocji odnotowano wzrost bezrobocia o 0,5%, ponieważ coraz więcej osób szukało tam pracy.

Raport mówi, że 57 200 nowych miejsc pracy było stworzonych w niepełnym wymiarze godzin, a 42 000 stanowisk zajmowali młodzi pracownicy w wieku od 15 do 24 lat, z których prawie wszyscy byli kobietami.