Headlines from 1982 proclamation of the Charter

        Pięć lat temu pan Janusz Szepietowski, były działacz solidarnościowy niesprawiedliwie uwięziony w komunistycznej Polsce, na podstawie ustawy wojennej z 1981 r., zaproponował mi rozpoczęcie petycji Pro-Life ( za życiem), aby zakończyć prześladowania i niesprawiedliwe aresztowanie kanadyjskiej działaczki Pro-Life Mary Wagner (która w tym czasie przebywała w więzieniu – Milton,Ontario) oraz do zmiany kanadyjskiego Kodeksu Karnego – w celu umożliwienia swobodnego i pokojowego wyrażania swojej opinii, zgodnej z naszym sumieniem, szczególnie w przypadku aborcji, bez kary więzienia za odmienne zdanie.  W dniu 20 maja 2014 r., spotkaliśmy się z ówczesnym Member of Parliament (M.P.) na okreg – Kitchener Centrum, z panem Stephen Woodworth – który obecnie kandyduje w nadchodzących wyborach federalnych.

Petycja została napisana korzystając z pomocy i doświadczenia Pana Woodwortha, który jest prawnikiem.  Przez dwa lata (od 2014 do 2016 roku) zbieraliśmy osobiście podpisy w kościołach, salach przykościelnych, salach bankietowych, za pomocą poczty, oraz podczas  różnych imprez kulturalnych np. Ottawa’s March for Life, otrzymując w sumie 4,027 podpisów – głównie z południowego Ontario, ale również z innych części kraju np. Kolumbii Brytyjskiej.

Zostały one następnie wysłane do 16 polityków w Kanadzie (większość w Ontario) z tego 14-tu z nich to członkowie M.P’s w Izbie Gmin (House of Commons) w Ottawie, i 2 posłów (Member of Provincial Parliament (M.P.P.)) członków Parlamentu Prowincji, Queen’s Park w Toronto, Ontario.

Wyniki są następujące:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

1. Niestety, Liberal M.P. pan Peter Fonseca odesłał do mojego biura petycje z  wszystkimi 1, 299 podpisami zebranymi w jego okręgu Mississauga – East  Cooksville. Jego sekretarka powiedziała mi 21 kwietnia, 2016 r. że powodem  odesłania petycji było to, że ich biuro było “pro-choice” tj. za aborcją.

2. Podobnie postapił Liberalny M.P. pan Arif Virani reprezentujący okręg Parkdale High Park w Toronto, który odrzucił i odesłał mi 783 podpisów (bez wyjaśnień), zebranych głównie w jego okręgu.

Obaj wyżej wymienieni liberalni politycy demonstrują dziwny sposób reprezentowania swoich wyborców, odrzucając prośbę o reprezentowanie ich  w Ottawie, a tym samym demonstrują pogwałcenie ducha demokracji, a najgorsze, że złamali demokratyczne zasady parlamentarne i pokazali haniebną niewzruszoność przeciwko grupie Kanadyjczyków – obrońców życia, głównie polskich Kanadyjczyków (ponieważ obydwa te okręgi mają bardzo dużą grupę etniczną pochodzenia polskiego.

Interesujące jest dla przypomnienia, oświadczenie lidera Partii Liberalnej, obecnego Premiera Mr. Justin Trudeau, który krótko po jego wyborach w dniu 4 listopada 2015 r. powiedział: „ Jesteśmy rządem, który chce zdobywać zaufanie Kanadyjczyków, demonstrując poparcie dla Kanadyjczyków”.

Niestety, w ciągu ostatnich czterech lat to „zaufanie” okazało się fałszywe i nie dotyczy Kanadyjczyków którzy są za Pro-Life, czyli za życiem, podobnie jak w przypadku odrzucenia 1,299 w Mississauga i 783 w Toronto podpisów na petycji  Kanadyjczyków przeważnie polskiego pochodzenia.
3. Hon. Dipika Damerla M.P.P. – okręg Mississauga East-Cooksville – otrzymała 1,299 podpisów (kopie) i za pośrednictwem jej sekretarki poradzono, aby Mary Wagner pomógł przedstawiciel z okręgu, w którym ona mieszka, ale nie otrzymaliśmy  oficjalnej odpowiedzi od pani Damerla.

4. Pan David McGuinty M.P. – okręg Ottawa South – 214 podpisów. Podczas rozmowy telefonicznej z jego sekretarką, która powiedziała mi, że oryginały zginęły, i mogę mu przysłać kopię tych podpisów. Po wysłaniu kopii było brak dalszych działań lub odpowiedzi.

5. Pan Raj Saini M.P. – okręg Centrum Kitchener – 184 podpisów, jego biuro nigdy mi nie dało odpowiedzi.

6. Pan Erin O’Toole M.P. – okręg Durham – 178 podpisów, bez odpowiedzi.

7. Pani Filomena Tassi M.P. – okręg Hamilton – Ancaster – Dundas – 149 podpisów, bez odpowiedzi.

8. Pan John Nater M.P. – okręg Perth -Wellington – 128 podpisów, napisał do mnie krótki list informujący, że po zweryfikowaniu podpisów, petycja zostanie zgłoszona i przedstawiona do rozpatrzenia w Izbie Gmin (House of Commons).

9. Pan Andrew Scheer M.P. – okręg Regina-Qu-Appelle – 99 podpisów, rozmawiałem z sekretarką przez telefon, ale nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi, czy petycja zostanie zgłoszona lub przedstawiona w Izbie Gmin.

10. Pani Karina Gould M.P., okręg Burlington – 80 podpisów, brak odpowiedzi.

11. Pan Chris Bittle M.P. – okręg St. Catherines – 77 podpisów, brak odpowiedzi.

12. Pani Irene Mathyssen M.P., okręg Londyn – Fanshawe – 47 podpisów, jego sekretarz oddzwonił z pytaniami dotyczącymi petycji, ale pózniej bez odpowiedzi.

13. Pan Bob Bratina M.P., okręg Hamilton East – Stoney Creek – 36 podpisów, brak odpowiedzi.

14. Hon. Madeline Meilleur M.P.P., Prokurator Generalny w Ontario i M.P.P.,  okręg Ottawa – Vanier – 4027 podpisów (kopie), brak odpowiedzi.

15. Hon. Jody Wilson-Raybould M.P., Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Kanady oraz M.P., okręg Vancouver – 4,027 podpisów (kopie), wysłała list do pana Harolda Albrechta M.P., okręg Kitchener-Conestoga (patrz poniżej #16) który później ten list przesłał do mnie. ówczesny Minister Sprawiedliwości Wilson -Raybould zminimalizowała potrzebę zmiany kodeksu karnego, wskazując,  że uwięzienie jest z trzech powodów: 1) „w celu zapewnienia obecności w sądzie ”

2) „ dla bezpieczeństwa publicznego ” oraz

3) „ w celu utrzymania zaufania do wymiaru sprawiedliwości ”. Ponadto podkreślila, że wyrok jest proporcjonalny do wagi przestępstwa i stopnia odpowiedzialności sprawcy.

Jakie to dziwne, że pokojowe rozdawanie róż przez Mary Wagner matkom oczekującym na aborcję, która z zamiarem uratowania istoty ludzkiej jest postrzegane przez Prokuratora Generalnego, jako zagrożenie „dla bezpieczeństwa publicznego” i uważa jej „przestępstwo” za bardzo poważne.

Także traktowanie takiego “przestępstwa” jakie dokonała pani Wagner jest uważane według naszego Ministra Sprawiedliwości za bardzo “poważne” i zmusza nasz tak zwany system „sprawiedliwości” do uwięzienia tak niezwykle spokojnej i opiekuńczej osoby na ponad 4 lata w kanadyjskich więzieniach. Dziwna „sprawiedliwość” – powiedziałbym.

16. Dr. Harold Albrecht M.P., okręg Kitchenera Conestoga – 753 podpisów.

Dr Albrecht, konserwatysta, zaakceptował nie tylko petycje z podpisamize swego okręgu, ale także podpisy z okręgów liberałów M.P. pana Fonseca i pana Viraniego, które osobiście przedstawił podczas trzech osobnych sesji: w dniu 19 maja 2016 r. w Izbie Gmin, (753 podpisów z jego okręgu i okolic); 8 czerwca 2016 r. (1,300 podpisów z całej Kanady); i 28 września 2016 r. (1,299 podpisów głównie z obszaru Toronto). W sumie 3,353 podpisów zostało przedstawionych w Izbie Gmin w Ottawie.

W związku z tym trzeba pamiętać, w jaki sposób wyżej wymienieni parlamentarzyści reprezentowali lub nie reprezentowali nasze interesy na rzecz ochrony życia i jak powinniśmy głosować (21 października 2019 r.) w nadchodzących wyborach federalnych. Abyśmy mogli wreszcie mieć tę kulturę życia w Kanadzie.

Dr Andrew (Andrzej) Caruk

Chiropraktyk Ortopeda i były członek “Friends of Solidarity”

w Kanadzie

        „Drodzy Bracia i Siostry, bądzcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nikogo nie wyłączając… “Naród który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości”… Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Dlatego tak ważne jest budowanie “kultury życia”.           – Święty Papież Jan Paweł II, Kalisz, Polska 1997