Mennica państwowa przedstawiła nową monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Louisa Riela, który był przywódcą Metysów i założycielem Manitoby. Moneta została wydana z okazji 175. rocznicy urodzin Riela. Jest to pierwsza moneta, na której znajdzie się napis w języku Metysów, Michif.

Riel działał na obszarze Red River i na północnym zachodzie, gdzie bronił praw ludności rdzennej i próbował powstrzymywać kanadyjską ekspansję na ziemiach Metysów. Został zabity w 1885 roku.

Na monecie zostal przedstawiony portret Riela w skórzanej kurtce z wzorem kwiatowym. Wokół przebiega tradycyjna metyska wstęga układająca się we fragment symbolu nieskończoności, co ma reprezentować narodowość metyską. Jest na niej wygrawerowany podpis Riela.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przewodniczący Federacji Metysów w Manitobie, David Chartrand, powiedział, że mennica współpracowała z ludnością rdzenną podczas projektowania monety. Autorem projektu jest metyski artysta David Garneau. Będzie wybitych 15 000 monet, każda ma kosztować 59,95 dol. Monety będą dostępne w sprzedaży w listopadzie.