Każde życie powinno być szanowane, a psy są najwspanialszym stworzeniem w świecie zwierząt. Są one najbardziej lojalnymi i kochającymi istotami naszej planety. Psia wierność od tysiącleci jest wręcz przysłowiowa.

Psy są jak dzieci, które nigdy nie dorosną. Kiedy wracamy do domu, kim jesteśmy zobowiązani zająć się w pierwszej kolejności? Naturalnie, że dziećmi, ponieważ dzieci są od nas najbardziej zależne. Takim dzieckiem jest nasza psina, która czasami bardziej zasługuje na naszą kochającą opiekę, aniżeli nasze własne ludzkie dzieci. Ile to razy się słyszy od ludzi, że jak wracają do domu po całym dniu pracy, to tylko pies się cieszy, a pozostali domownicy tylko wyciągają ręce, że czegoś chcą.

Kiedy szczeniaczek jest odebrany jego matce, jego nowy właściciel staje się automatycznie jego zastępczą matką, co pociąga za sobą olbrzymie zobowiązania. Trudno sobie nawet wyobrazić ogrom zaufania, jakim psie dziecko obdarza taką osobę. Zdrada tego zaufania jest niewybaczalną zbrodnią.

Psia psychologia

Pies jest z natury członkiem stada. W naszym środowisku jego stadem jest ludzka rodzina. My mamy kolegów, znajomych, przyjaciół, z którymi przebywamy, rozmawiamy i z którymi się bawimy czy nawet kłócimy, a nasze psiny zazwyczaj nie mają nikogo swojego gatunku, tylko nas. Ignorować psa, traktować go jak przedmiot, a nie jak podmiot, jakim jest i zawsze być powinien, wywołuje u psów, które zazwyczaj są bardziej wrażliwe niż my, olbrzymie traumy. Kiedy pies czuje się NIECHCIANY, prowadzi to do apatii, depresji i chorób. Cały ten czas spędzony, kiedy jesteśmy poza domem, pies jest SAM, bez możliwości interakcji z innymi, zabawy i bez możliwości załatwienia się, czekając ze wszystkim na moment, kiedy wrócimy do domu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zawsze powinniśmy zostawić dla naszej psiny włączone cicho radio lub telewizję, żeby nie czuła się tak bardzo odizolowana i samotna. A ile razy jesteśmy w domu, ale nie chce nam się wyjść z psiną, której tymczasem pęka pęcherz i jelita, a nie może się (boi się) wypróżnić, z czego biorą się zapalenia, nowotwory i inne choroby.

Psy są przeważnie traktowane gorzej niż więźniowie, którzy cały czas mają dostęp do toalety, mają interakcję z innymi i ogólnie więcej rozrywek niż psy. Brak INTERAKCJI z psami jest wybitnie okrutny. Musimy spędzać czas z naszymi psami, zachowując się tak, jakby to były nasze ludzkie dzieci, próbując je zrozumieć, ich wzrok, mowę gestów, pomruków itd.

Tak samo, jak my, psy też mają swoje osobowości. Jedne są bardziej uczuciowe lub inteligentniejsze, inne mniej. Mają swoje ulubione potrawy, zabawki, ulubione miejsca i rodzaje spędzania czasu.

Niektóre psy mają obcięte ogony lub przycięte uszy. Należy wiedzieć, że towarzyszą temu bóle fantomowe w miejscu amputowanej części ciała, podobnie jak u ludzi w przypadku amputacji ręki czy nogi. W celu zmniejszenia takich bólów oraz urazów emocjonalnych powinniśmy tym biednym psinom delikatnie masować miejsca amputacji. Ogony pomagają psom w lepszym utrzymaniu równowagi i nigdy nie powinny być okaleczane. Praktyki takie nie zasługują na komentarz.

Zawsze obserwujmy nasze psy, jak się zachowują kiedy czegoś potrzebują, tak jak ludzkie  dzieci, kiedy próbują zwrócić na siebie uwagę rodziców, że czegoś chcą. Może to być głód, ochota na przekąskę, potrzeba zabawy, wypróżnienia się czy po prostu potrzeba emocjonalna, przypomnienie nam o swojej obecności.


Mięsna czy wegetariańska? Psia dieta

Psy są z natury mięsożerne. Poznać to po ich krótkim przewodzie pokarmowym – tylko trzy długości ciała. U roślinożerców natomiast, tak jak w przypadku ludzi, przewód pokarmowy jest około dziesięć razy dłuższy od długości ciała.

Niewiele osób jednak wie, że psy mogą żyć także na diecie wegetariańskiej, i to zdrowiej, szczęśliwiej i dłużej. Znany jest przypadek psa z Wielkiej Brytanii o imieniu Branby, który w wieku 27 lat nadal chodził na spacery cztery razy dziennie. Jego dieta oparta była na soczewicy, fasoli, zielonych warzywach i owocach.

Krótki przewód pokarmowy psów wymaga, żeby warzywa, a nawet owoce, były drobno posiekane albo utarte i/lub gotowane. Z tego samego względu powinniśmy wyprowadzać nasze psiny już po około godzinie od zjedzenia posiłku. Zawsze obserwujmy ich zachowanie, tak, żeby pora spaceru jak najlepiej zgadzała się z potrzebą “malucha”. Powstrzymywanie wydalania często prowadzi do różnych chorób, a nawet i śmierci.

Ważną rzeczą jest wiedzieć, że niektóre pożywienia są szkodliwe lub nawet trujące dla psów. Należy do nich wszystko co jest smażone i pieczone, ziemniaki, cebula, czosnek, winogrona, sól, mleko, śliwki, morele i słodycze, w tym czekolada (zwłaszcza ciemna). W przypadku kurczaków, nigdy nie dawać kości, jako że mają tendencję do rozszczepiana się i mogą przebić jelita.

Odnośnie paczkowanej żywności dla psów, wystarczy to powąchać i przeczytać składniki. Poza tym, jedzenie suchego pożywienia zajmuje dużo więcej czasu i energii i skraca życie psa. Wszystkie potrawy dla psa, zarówno surowe jak i gotowane, powinny być przygotowane przez nas samych. Rezultatem będzie dużo dłuższe i szczęśliwsze życie naszego pupila.

Psy uwielbiają marchew, arbuzy, słodką paprykę, papaja, i lubią nawet pokrojone ogórki, pomidory i kiszoną kapustę. Marchew musi być obrana ze skórki i pokrojona wzdłuż na cienkie “drzazgi” (do chrupania pomiędzy posiłkami) albo utarta na tarce. Utarta marchew powinna być dodawana do wszystkich psich posiłków. Podobnie do wszystkich posiłków powinniśmy dodawać gotowane i pokrojone lub utarte korzenie czerwonych buraków. Dobrze jest urozmaicać dietę gotowanymi słodkimi ziemniakami – im ciemniejsza odmiana, tym zdrowsza, ale bez przesady w dozowaniu.

Najlepszym źródłem proteiny są naturalnie jajka i soczewica, przy czym żółtko powinniśmy podawać na surowo, za białko powinna być gotowane. Salmonella jest potencjalnym zagrożeniem, więc kupować należy od sprawdzonego producenta. Osobiście jednak, ja nigdy nie miałem z tym żadnych problemów.

W naturze psy zjadają nie tylko mięso upolowanej roślinożernej zwierzyny, ale także jelita wraz z zawartością, co zapewnia im zdrowe bakterie. Zdrowe bakterie można znaleźć w niektórych naturalnych jogurtach, kefirach i temu podobnych.

Dobrym pomysłem jest dodawać do posiłków posiekanej pietruszki i odrobinę zmielonego siemienia lnianego i kilka kropel oleju z oliwek, naturalnie z pierwszej frakcji, mechanicznej, zimnej. Prawdziwym frykasem jest bardzo zdrowe masło z orzecha kokosowego.

Psy są dużo mniej odporne I adaptowalne niż ludzie, więc potrzebują zdrowszej żywności niż my. Żywność z Chin jest ogólnie GMO, część północnoamerykańskiej też. Najzdrowszy jest import z państw europejskich, po czym niektóre produkty lokalne.

Proces wprowadzania nowego pożywienia powinien być stopniowy, żeby wyeliminować potencjalne alergie, rozpoznać co naszemu ciapkowi służy najlepiej i co lubi, a czego nie. I zawsze go obserwować.

Spacery z psem

Psy maja przeciętny wzrok, ale za to fenomenalnych węch. Wzrok mówi psu, co się dzieje w danym momencie. Ale kiedy pies obwąchuje okolicę, jest to czytanie przeszłości, czasami nawet sprzed miesięcy. Zmysł węchu u psa jest do pewnego stopnia jak czytanie książki dla nas.

Przerywanie psu w obwąchiwaniu poprzez niecierpliwe pociąganie go za sobą jest bezmyślne i bez serca, jako że odbiera biednej psinie większość przyjemności spaceru. Biedna psina czekała na tę przyjemność ileś godzin, a kiedy ten moment wreszcie nadszedł, został on zrujnowany przez osobę do tego obowiązku nieprzygotowaną lub po prostu niewrażliwą i egoistyczną.

Nigdy nie należy niecierpliwie psa za sobą  ciągnąć. Zamiast tego powinniśmy za nim podążać. Idąc za psem dużo nas o naszym przyjacielu nauczy i przyniesie mu/jej pełną satysfakcję ze spaceru i szczęście. Będzie to jeszcze widoczne przez wiele godzin po spacerze.

Sławomir Grobicki