Organ nadzorujący pracę kanadyjskiej agencji szpiegowskiej już kilka lat przed aresztowaniem Camerona Ortisa temu wykrył “zagrożenie wewnętrzne” i zwrócił uwagę na niedoskonałości sposobu przechowywania tajnych danych. W związku z tym eksperci zajmujący się bezpieczeństwem narodowym apelują o kontrolę, jak agencje szpiegowskie dbają o to, by ich pracownicy nie dopuszczali do przecieku czy utraty tajnych materiałów. Była analityk CSIS Jessica Davis mówi, że niewiele wiadomo o ochronie przed zagrożeniami wewnętrznymi. To jeden z najbardziej wrażliwych aspektów działania służb bezpieczeństwa wewnętrznego.

Cameron Ortis, były dyrektor krajowego centrum wywiadowczego RCMP, jest oskarżony o przygotowanie tajnych danych do przekazania ich podmiotom zagranicznym lub organizacji terrorystycznej.

W raporcie z 2015 roku Security Intelligence Review Committee (SIRC) pisało o ochronie przed zagrożeniami wewnętrznymi, które zostały określone jako “uprawnione osoby, które świadomie lub przypadkowo działają na szkodę dóbr lub organizacji”. Raport powstał mniej więcej w tym czasie, gdy Ortis prawdopodobnie dokonał pierwszego przecieku. Agencje szpiegowskie z Five Eyes ze zwiększoną uwagą zaczęły patrzeć na możliwe zagrożenia wewnętrzne, by minimalizować potencjalne szkody związane z działaniem “złośliwego gracza wewnętrznego”. SIRC przyglądając się procedurom w CSIS zwróciło uwagę, że brakuje na przykład pisemnej dokumentacji związanej z zarządzaniem listami dostępu do tajnych dokumentów zawierającymi nazwiska i zakres uprawnień. Komisja wzięła pod lupę też kilka śledztw wewnętrznych prowadzonych przez CSIS, które dotyczyły spraw agentów odkładających tajne teczki w niewłaściwe miejsca, co mogło być przyczyną przecieku. Okazało się, że kryteria wszczynania dochodzenia są niejasne i niespójne, brakuje też dokumentacji śledztw.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Później SIRC zostało przekształcone w National Security and Intelligence Review Agency (NSIRA), agencję sprawująca nadzór nad pracami CSIS, Communications Security Establishment i RCMP.

Rzecznik prasowy CSIS oświadczył, że zagrożenia wewnętrzne są stale oceniane, a wszyscy pracownicy co pięć lat przechodzą szczegółowe kontrole. RCMP podało, że po aresztowaniu Ortisa rozpoczęło przegląd procedur.