RCMP broni  praktyki profilowania ludzi, za pomocą przeszukiwania ich postów w mediach społecznościowych, twierdząc, że są to działania zgodne z prawem podejmowane w celu ochrony Kanadyjczyków.
Sierżant Penny Hermann, rzeczniczka RCMP, powiedziała,  że policja musi dołożyć należytej staranności, aby upewnić się, że nie ma żadnych zagrożeń ani obaw o bezpieczeństwo publiczne.

„RCMP używa różnych narzędzi i metod dochodzeniowych, aby zgodnie z prawem uzyskać informacje lub materiał dowodowy w celu ochrony Kanadyjczyków” – powiedziała.

„Aby zapewnić rzetelność dochodzeń, nie ujawniamy konkretnych technik ani narzędzi wykorzystywanych w trakcie konkretnego śledztwa”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Grupy broniące prawa do publicznego protestu twierdzą, że policyjne monitorowanie może  zniechęcać ludzi do publicznego wypowiadania się lub brania udziału w demonstracjach.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich jest zaniepokojone sporządzaniem charakterystyk osób, gdy nie ma uzasadnionych podstaw, by sądzić, że są one zaangażowane w działalność przestępczą.

„Fakt, że ktoś jest działaczem, nie powinien wystarczać, aby zajmowały się nim organa ścigania”, powiedziała Cara Zwibel jeden z dyrektorów stowarzyszenia.