RCMP w dalszym ciągu próbuje dociec, czy w jej regulaminach bezpieczeństwa są jakieś luki. Cameron Ortis, były dyrektor generalny centrum koordynacji działań wywiadowczych RCMP, usłyszał właśnie trzy nowe zarzuty. Ortis jest podejrzany o łamanie przepisów Security of Information Act odnoszących się do nieautoryzowanej komunikacji i przekazywania specjalnych danych informacyjnych.

Ortis został postawiony w stan oskarżenia we wrześniu. Zarzuty dotyczyły wówczas przygotowywania tajnych informacji do przekazania ich podmiotom zagranicznym lub organizacji terrorystycznej oraz udostępniania danych operacyjnych i zostały postawione w oparciu o ten sam akt prawny.

W czasie, gdy Ortis został aresztowany, w ramach akcji Project Ace, komisarz RCMP Brenda Lucki oświadczyła, że policja dokona oceny wpływu działań zatrzymanego. Ze względu na zajmowane stanowisko, Ortis miał dostęp do danych zbieranych przez wywiad kanadyjski i sojusznicze agencje wywiadowcze.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według notatki wewnętrznej sporządzonej tydzień po aresztowaniu rozpoczęto dwa śledztwa. Jedno z nich to analiza “zachowań organizacyjnych”, której wynikiem ma być jak najszybsze wskazanie nieprawidłowości (również dotyczących obchodzenia się z tajnymi danymi). Drugie to śledztwo kryminalne.

Oba śledztwa są w toku, napisał w mailu rzecznik prasowy RCMP.

Wiele szczegółów sprawy objętych jest zakazem publikacji.