Rozpoczęcie obchodów 100 urodzin Jana Pawła II w kościele polskim w Mississaudze

W kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze od uroczystej Mszy św. rozpoczęto w minioną niedzielę obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, które zakończą się w maju.

Dają one okazję do ponownego przemyślenia spuścizny teologicznej i etycznej tego wielkiego świętego Polaka.

– Gdy w 2005 roku Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca świat cały pogrążył się w poczuciu osierocenia – powiedział wprowadzając do Mszy świętej przewodniczący komitetu parafialnego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Mszę św. sprawowało liczne grono księży, pod przewodnictwem prowincjała oblatów Maryi Niepokalanej o. Alfreda Grzempy.

W homilii o. Grzempa powiedział między innymi:

– Rozpoczynamy rok obchodów 100 lat urodzin naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Ile to już razy z tego miejsca mówiono na temat Jana Pawła II? Pewnie to były tysiące razy; ile razy próbowano określić jego życie, posługiwano się jego słowami… Przypominano go wielokrotnie jako kogoś, kto jest dla nas wzorem, sterem, tym który prowadził i prowadzi nas do samego Boga.

Nawiązując do papieża trzeba dotknąć tego momentu, kiedy Jezus Chrystus ustanawia pierwszego papieża; wiemy, że jest nim Piotr – skała, „a na tej skale zbuduję mój Kościół i bramy piekielne go nie przemogą” – tak Jezus Chrystus ustanawia papiestwo; ustanawia tego, który jest głową całego Kościoła. (…)

Moi drodzy był to pontyfikat niezwykły; był to pontyfikat świętego papieża. Wiemy, że aby opowiedzieć całe jego życie, cały dorobek musielibyśmy tutaj ze 100 godzin opowiadać i jeszcze byśmy tego wszystkiego nie wypowiedzieli, bo jest to niemożliwe. Wiemy, jak aktywne życie prowadził; zobaczcie zaraz po ustanowieniu go na papieża – 264. papież w historii Kościoła- po 2 tygodniach opuszcza już Watykan na pierwszą najmniejszą swoją pielgrzymkę do sanktuarium matki Bożej Łaskawej we Włoszech 60 km od Watykanu w Mentorelli. Pierwsza, mała pielgrzymka i tam padają jego ciekawe słowa; może nie wszyscy śledzą to, bo naprawdę można wiele, wiele jego słów odnajdywać, w wielu miejscach, ale tam był ten początek i wtedy powiedział: Papież musi być najpierw mężem modlitwy i dopiero wówczas może przekazywać Kościołowi prawdy o Bogu. Tak powiedział, i takim był przez cały swój pontyfikat (…)

Ojciec Janusz, ja i inni, myśmy się wychowali na tym pontyfikacie, moje powołanie jest zrodzone w jego pontyfikacie myślę, że gdyby nie on, nie byłbym kapłanem. On mnie inspirował, on był tym wzorcem, dla nas wtedy młodych kapłanów. Bardzo dziękuję mu za jego niesamowity przykład. (…)

Miałem tylko raz w życiu szczęście, aby podejść do Ojca Świętego to już było w końcówce jego życia w 2002 r. jestem w Rzymie; tylko podejść, uścisnąć dłoń, pocałować Pierścień Rybaka i być szczęśliwym. Podchodzę, a Ojciec Święty pyta mnie, A czego ty chcesz? No nie wiedziałem, co powiedzieć, nie byłem przygotowany na coś takiego;  mówię, proszę o błogosławieństwo dla Polonii kanadyjskiej. I pobłogosławił mnie i sobie poszedłem…  Szczęśliwy.

Przez całe moje tutaj życie w Kanadzie, jestem świadom tego, że Bóg działa, że Bóg działa przez wielu; przez wielu kapłanów przez wielu z Was. Tylko trzeba się otworzyć na ten wielki moment właśnie tego przyjęcia Boga do serca (…)

Dlatego dzisiaj, kiedy w tym roku będziemy obchodzili 18 maja jego stulecie urodzin warto sobie przypomnieć niektóre słowa, niektóre jego wypowiedzi; tych homilii to tysiące było, jest to kolejna okazja, żeby usłyszeć co chciał nam powiedzieć, żeby usłyszeć, te jego cudowne wskazania, które mają uczyć nas wszystkich jak być szczęśliwymi. Bo wszyscy dążymy, tak jak on, do świętości i do Nieba. Niech Bóg was wszystkich błogosławi i niech was prowadzi jak najpiękniejszą drogą do zbawienia, abyśmy mogli spotkać się wraz z nim i wieloma innymi świętymi w Niebie. Amen.

•••

W ogłoszeniach parafialnych proboszcz Parafii Świętego Maksymiliana Kolbe w Mississaudze o. Janusz Błażejak powiedział między innymi:

– Rozpoczęliśmy uroczystości 100-lecia urodzin Jana Pawła II, przypominam, że w Polsce ogłoszono oficjalnie Rok Jana Pawła II, wiele wydarzeń będzie w naszej parafii, wiele będzie się tutaj działo przez następnych kilka miesięcy, wiele rzeczy jest zaplanowanych, będą filmy, między innymi będzie film pt. The Divine Plan, który za 2 tygodnie pojawi się w Stanach Zjednoczonych w kinach; film dokumentalno-fabularny, my kończymy już proces zakupu licencji do naszej parafii.

Dziękuję ojcu prowincjałowi za piękne Słowo Boże, przewodniczenie tej Mszy świętej i pozostałym księżom msgr Jan Bosko i ojciec Zbigniew Wcisło prowincjał chrystusowców z Francji serdecznie witamy i dziękujemy za wspólną modlitwę. Moi Drodzy, ten tryptyk, który tutaj widzicie został wykonany, jako jeden z czterech przez Fundację Jana Pawła II w Rzymie, w Watykanie; zostały one wraz z relikwiami rozesłane na cztery kontynenty. Ten rozpoczyna peregrynację dzisiaj właśnie w Ameryce Północnej; będzie wędrował po polskich parafiach wraz z  relikwia; następny jest w Europie, trzeci w Australii i w Nowej Zelandii i czwarty jest na Tajlandii, w Azji, w tamtych stronach.

Relikwie, które mamy, te po prawej stronie to relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II –  krew z 13 maja, a więc, kiedy został ugodzony kulą na placu Świętego Piotra, a po lewej stronie relikwie siostry Faustyny.

Bo siostra Faustyna i Jan Paweł II to są nierozłączne postaci. Właśnie dzięki Janowi Pawłowi II mamy Boże Miłosierdzie dają wspaniałą Koronkę i wszystkie nabożeństwa.

Tryptyk jest u nas dzisiaj i idzie dalej.

Z tej okazji również dzisiaj przygotowaliśmy wystawę o cudach eucharystycznych w Kościele nie wiem czy zdajecie sobie sprawę ale historia Kościoła ma udokumentowanych, zatwierdzonych oficjalnie ponad 130 cudów eucharystycznych. Większość z nich jest pokazana na tej wystawie, która jest w sali parafialnej. Dużo tam można się dowiedzieć i zobaczyć; ja sam byłem zdziwiony gdy przeczytałem, że w XIV wieku w Poznaniu jest udokumentowany i zatwierdzony cud eucharystyczny. Zachęcam do obejrzenia; wystawa jest do przyszłej niedzieli włącznie.

Również chciałbym zachęcić dzieci do udziału w konkursie z okazji urodzin Jana Pawła II. Polskie szkoły są odpowiedzialne za zorganizowanie tego konkursu pt „Na zawsze w naszych sercach – kim jest dla ciebie Święty Jan Paweł II?”

To jest temat dla dzieci w tym konkursie, w 6 różnych kategoriach. A ci, którzy wygrają dostaną dobre nagrody od sponsorów. A sponsorem jest Nasza Credit Union.