Nieruchomości: Projekt “ORO at Edge Towers” – doskonała inwestycja

W ostatnim okresie coraz trudniej jest kupić tanie mieszkania, przynajmniej te do $500,000. W chwili obecnej można wręcz powiedzieć, że rynek sprzedaży takich mieszkań jest rozpalony do czerwoności.

Jako przykład podam praktyczną obserwację. Zwykle w centrum Mississauga (przy ustabilizowanym rynku) w każdej chwili wystawionych było do sprzedania około 50 mieszkań w cenie poniżej $500,000. Sprawdziłem, ile ich było w trakcie  pisania tego artykułu: tylko 10. Poniżej $400,000 nie ma ani jednego. Pomiędzy $500,000 a $600,000 jest ich obecnie 11, z czego prawie wszystkie bliżej górnej granicy tego przedziału cenowego.

Jeszcze jedna obserwacja z ostatniego okresu. Od 1-go stycznia do dziś, w rejonie SQ1 sprzedało się 36 mieszkań wystawionych w cenie pomiędzy $490,000 a $499,000. Aż 21 z nich zostało kupionych powyżej ceny wywoławczej, nawet o $50,000 drożej. Rekordzista zaś sprzedał się za $80,000 ponad cenę wywoławczą!

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według danych statystycznych TREB, ceny mieszkań w ciągu ostatnich 5 lat wzrosły w Toronto średnio o 66%, ale wiele okolic wzrosło znacznie więcej. To niesamowita różnica! W Mississauga, w ostatnim roku, wzrost ten wahał się na poziomie 10% – 20%. Oczywiście niektóre kompleksy podrożały więcej, inne mniej. Głównie można powiedzieć, że nowsze mieszkania z niskim maintenance, gdzie ceny w roku 2018 i początkach 2019 utrzymywały się w granicach około $400,000, podrożały najbardziej. Mieszkania w starych budynkach (a szczególnie w tych o złej reputacji i z wysokim maintenance) – wzrosły bardzo mało albo wcale. Dlatego nie sugeruję takich kompleksów jako dobrej inwestycji.

Dlaczego tak się dzieje? Kilka bardzo prostych powodów, które przełożyły się na tak znaczny przyrost wartości mieszkań:

•      Afordability czyli osiągalność – ponieważ ceny domów w ostatnich latach tak gwałtownie wzrosły,  że większość osób nie jest w stanie zapłacić obecnych cen. Stąd tak ogromne zainteresowanie dostępnymi cenowo condo apartments.

•      Wiele osób nie jest obecnie w stanie otrzymać pożyczki hipotecznej po wprowadzeniu nowych przepisów na zakup domu, ale mogą ewentualnie dostać ją na zakup mieszkań.

•      Jedyną alternatywą dla młodych kupujących staje się obecnie zakup mieszkania. Ponieważ zwykle zaczynają oni zakładanie rodzin później, niż takie samo pokolenie 25 lat temu, wystarcza im na początek małe, ale własne mieszkanie.

•      Oczywiste jest, że małe mieszkanie, ale w nowym budynku i z dobrym zapleczem aktywności (jak siłownia, taras na dachu na BBQ i sala rekreacyjna) jest atrakcyjniejszym wyborem  dla młodych, niż starszy budynek bez żadnego zaplecza i w dodatku zwykle ze znacznie wyższym maintenance.

•      Została zachwiana podaż i popyt! Obecnie widzimy dużą liczbę chętnych na zakup przy ograniczonej liczbie oferowanych mieszkań. Idealna mieszanka tego, co się dzieje obecnie na rynku!

•      W dodatku pojawiła się ogromna liczba inwestorów. Tak, to prawda. Dziś, w okolicy SQ1 jednosypialniowe mieszkanie wynajmuje się za $2,250/M, a dwusypialniowe za $2,800! W centrum Toronto może to być nawet $3,500. Oczywiste jest, że przy takich cenach inwestorzy bardzo chętnie kupują i wynajmują mieszkania, bo „cash flow” jest znakomity. $500,000 trzymane w banku da nam około $5,000 zwrotu rocznie. Kupione mieszkanie za $500,000 da nam $18,000 czystego dochodu plus może przyrosnąć na wartości minimum drugie tyle! (3% do 5% roczny minimalny przyrost wartości).

Ponieważ brakuje mieszkań na rynku wtórnym, warto (moim zdaniem) zainteresować się mieszkaniami sprzedawanymi z planów. Jeden z bardzo ciekawych, nowych projektów, który oferuję do sprzedaży, znany jest pod nazwą „ORO at Edge Towers”. Jest to dobra okazja dla inwestorów, ale również znakomita dla tych wszystkich, którzy chcą kupić coś dla siebie i być może nie są jeszcze gotowi, albo potrzebują czasu na zebranie pieniędzy – bo termin oddania do użytku to koniec 2024 roku!

Projekt ORO Edge Towers zlokalizowany jest na rogu Hurontario i Elm Dr. W. Z tego miejsca jest tylko 5 do 7 minut piechotą do SQ1, gdzie znajduje się superatrakcyjne centrum handlowe, ale również Sheridan Collage, YMCA, Centralna Biblioteka, City Hall, Celebration Square i szereg innych udogodnień miejskich. Mississauga się gwałtownie rozwija i jest obecnie jednym z większych miast w Kanadzie, z najlepszą infrastrukturą. Wzdłuż Hurontario już wkrótce powstanie LRT – szybka kolej łącząca Port Credit z Brampton, ale również, poprzez połączenie z GO Transit, będzie znacznie łatwiejszy dostęp do Toronto.

Projekt oferuje trzy wieże. W wieży pierwszej i drugiej wszystkie mieszkania są już wyprzedane. Obecnie trwa sprzedaż wieży trzeciej. W porównaniu  z cenami z Etobicoke czy Toronto, gdzie  za stopę kwadratową musimy zapłacić minimum $1,200, ceny w tym kompleksie są nadal bardzo atrakcyjne. Potwierdza to zresztą znaczna liczba inwestorów spoza Mississauga, którzy mogą kupić w tym projekcie mieszkanie dwusypialniowe za cenę jednosypialniowego w centrum Toronto.

Tych wszystkich Państwa, których ten temat zainteresował, zapraszam do odwiedzenia mojej strony internetowej www.czaplinski.ca. Można znaleźć tam ceny i plany mieszkań. Można też kontaktować się ze mną telefonicznie pod numerem 905-278-0007.  Ci Państwo, którzy do mnie w tej sprawie zadzwonią, będą mieli możliwość skorzystania ze specjalnych zachęt, takich jak bezpłatny parking i locker.

Kupno mieszkania z planów może w praktyce podwoić wartość inwestycji w ciągu 3 lat! Proszę nie czekać! To znakomita i bezpieczna  inwestycja, która zapewni Państwu nie tylko wygodę zamieszkania, ale i bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.

        Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam,

        Maciek Czapliński

        905 278 0007