Aldona Wos zastąpi Kelly Craft, która z funkcji ambasadora w Kanadzie przeniesiona została do ONZ.
Urodzona w Warszawie w katolickiej rodzinie lekarka była ambasadorem USA w Estonii podczas prezydentury George’a W. Busha, a ostatnio również wiceprezesem komisji (Commission on White House Fellowships), której rolą jest przedstawianie kandydatur do prezydenckich nominacji.

Wos, która studiowała w Warszawie i Nowym Jorku, była w przeszłości szefową ministerstwa zdrowia stanu Karolina Północna.

“The Globe and Mail” podaje, że jedną z głównych kwestii kanadyjsko-amerykańskich jest sprawa dopuszczenia chińskiego Huawei do budowy sieci 5G.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Wos jest córką Wandy i Paula Zenona Wos – czytamy w Wikipedii. Ojciec Wos był żołnierzem Armii Krajowej. Jej babcię i ciotkę więziono w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Aldona Wos urodziła się w 1955 r.  w Warszawie, gdzie mieszkała do szóstego roku życia, kiedy jej rodzina przeprowadziła się na Long Island w Nowym Jorku.

Wos uzyskała stopień naukowy na warszawskiej Akademii Medycznej , a następnie wróciła do Nowego Jorku. Przez osiemnaście lat praktykował medycynę na Manhattanie.

W marcu 2007 roku Lech Kaczyński przyznał Wos Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej .

W czerwcu 2019 r. została zatwierdzona na ambasadora w Kanadzie  . Została formalnie nominowana na stanowisko 11 lutego 2020 r.

Wos i jej mąż DeJoy mają bliźniaczki, Anię i Andrew.