Nasz zaprzyjaśniony portal kresy.pl podaje, że

Rada Najwyższa (ukraiński parlament) przyjęła ustawę, w myśl której od 1 marca br. przestanie obowiązywać regulamin ukraińskich sił zbrojnych, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”. Zadanie opracowania nowego regulaminu Rada Najwyższa oddała w ręce ministerstwa obrony.

Nowelizację uzasadniono koniecznością dostosowania przepisów do „standardów euroatlantyckich i kryteriów członkostwa w NATO”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ostatnich dniach niektóre ukraińskie media zaczęły bić na alarm sugerując, że ministerstwo obrony może zastąpić hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!” innym pozdrowieniem. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych były szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, obecnie deputowany opozycyjnej frakcji Europejskiej Solidarności, zapewniając, że pozdrowienie to nie przestanie obowiązywać.

Obecnie ustawa uchylająca regulamin „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny” czeka na podpis prezydenta Zełenskiego.

Obowiązywanie pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!” w ukraińskich siłach zbrojnych wiąże się m.in. z tym, że powinni go użyć podczas ceremonii powitania z udziałem kompanii honorowej zagraniczni politycy najwyższej rangi odwiedzający Ukrainę. W listopadzie 2018 roku Angela Merkel zignorowała ten protokół pozdrawiając żołnierzy starym zawołaniem „Witaju wojiny!”. Miesiąc później prezydent Litwy użyła już banderowskiego pozdrowienia, podobnie jak ostatnio prezydent Turcji.

„Sława Ukrajini-herojam sława!” (chwała Ukrainie, chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. W październiku 2018 roku stało się ono oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Kresy.pl / mil.gov.ua / ukrrain.com / obozrevatel.com