W nowym budżecie Kolumbii Brytyjskiej znalazły się zapowiedzi nowych podatków – od najlepiej zarabiających, od napojów słodzonych, od e-papierosów i od firm typu Netflix – które mają w przynieść nadwyżki budżetowe. Rząd prowincji obiecuje, że przez trzy lata uda mu się utrzymać zbilansowany budżet.

W roku budżetowym 2020-21 nadwyżka budżetowa ma wynieść 227 milionów dolarów, a w 2021-22 – 179 milionów. Aby to osiągnąć rząd podniósł stawkę podatkową dla najlepiej zarabiających z 16,8 do 20,5 proc. Zmiana wchodzi w życie natychmiast i dotyczy dochodów powyżej 220 000 dolarów. Do prowincyjnej kasy ma dzięki temu wpłynąć o 216 milionów dolarów więcej niż przed zmianą. To druga w ciągu trzech lat podwyżka podatku dochodowego dla najbogatszych. Minister finansów tłumaczy jednak, że mimo to Kolumbia Brytyjska ma trzecią najniższą w kraju stawkę podatkową obowiązującą osoby, które zarabiają powyżej 475 000 dol.

Dalej od lipca zostanie wprowadzony PST na słodzone napoje gazowane. Tu rząd dopatruje się zysku w wysokości 27 milionów dol. Również w lipcu zacznie obowiązywać podatek nałożony na zagranicznych dystrybutorów usług telekomunikacyjnych oraz na kanadyjskich sprzedawców e-papierosów. Wpływy z tych podatków mają wynieść 11 milionów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Poza nowymi podatkami w budżecie w zasadzie nie ma nic zaskakującego. Kontynuowane będą programy ogłoszone we wcześniejszych latach. Miejscami widaćjednak wzrost planowanych wydatków.

Rząd wyda na edukację około 130 milionów dolarów więcej niż planował, co jest związane głównie z większą liczbą uczniów. Na najbliższe trzy lata zaplanowano teraz o 50 milionów więcej niż wcześniej na pomoc bezdomnym. Z kolei na opiekę medyczną 12 miesięcy temu przewidywano 21,5 miliarda dolarów, teraz – 22,2.

Rząd uruchomił też nowy program grantów na studia, przy czym pieniądze będą wypłacane z góry, a nie po uzyskaniu dyplomu. Ma kosztować 41 milionów dolarów, zamiast zakładanych 37. Studenci wybierający prywatne uniwersytety i ci z najbogatszych rodzin nie będą się kwalifikować do programu.

Największy wzrost wydatków widać jednak w budżecie kapitałowym. W ciągu trzech lat rząd planuje wydać rekordową kwotę 22,9 miliarda dol. na infrastrukturę. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na remonty szkół, by były odporne na wstrząsy sejsmiczne, remont szpitala Royal Columbian, nowy most Pattullo, przedłużenie Millenium Line w Vancouver i tamę Site C.

Do 2023 roku poziom zadłużenia prowincji do PKB wzrośnie z 14,6 do 17,1 proc.