Od tego czasu wybuchły epidemie w Korei Południowej, we Włoszech i Iranie. Lekarze zajmujący się chorobami zakaźnymi twierdzą, że szybkie rozprzestrzenianie się przypadków koronawirusa poza Chinami może sygnalizować zmianę w reakcji na globalną epidemię.

„Na całym świecie nie będziemy w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się tego wirusa. Możemy go spowolnić, ale nie możemy go zatrzymać”, powiedział dr Allison McGeer, specjalista chorób zakaźnych w szpitalu Mount Sinai w Toronto, który pracował na pierwszej linii frontu walki  z epidemią SARS w 2003 r.

„Liczba krajów, w których występują przypadki, będzie nadal rosła”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jesteśmy również zaniepokojeni liczbą przypadków „bez wyraźnego związku epidemiologicznego”, powiedział w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, takich jak historia podróży do Chin lub kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Zarejestrowano pierwszy przypadek w Kanadzie bez wyraźnego związku  z Chinami
Dziewiąty domniemany przypadek koronawirusa w Kanadzie to kobieta po trzydziestce, która niedawno podróżowała do Iranu i obecnie wraca do zdrowia w Kolumbii Brytyjskiej.

Urzędnicy ds. Zdrowia byli zaskoczeni, gdy dowiedziała się, że nie była w Chinach ani w żadnym z sąsiednich krajów.

Dr Bonnie Henry, urzędnik ds. zdrowia w prowincji Kolumbia Brytyjska, powiedział, że władze badają, gdzie kobieta mogła zarazić się wirusem. Kobieta, odwiedzała rodzinę i jest teraz w domu w izolacji.

„Do niedawna nie traktowaliśmy Iranu za miejsce transmisji COVID-19” – powiedział Henry w wywiadzie. „To poruszyło sporo dzwonków alarmowych”.

Jeśli zostanie potwierdzone, że podróżny został zainfekowany w Iranie, prawdopodobnie oznacza to, że jest tam więcej niż kilka przypadków, powiedział dr Isaac Bogoch, lekarz chorób zakaźnych ze szpitala ogólnego w Toronto.

„Być może zbliżamy się do tej sytuacji, w której ta infekcja nie jest do powstrzymania i musimy być naprawdę przygotowani na każdy możliwy scenariusz, w którym rozprzestrzenianie się ma miejsce na całym świecie”.

W północnych Włoszech  zamknięto szkoły i odwołano wydarzenia publiczne po zgłoszeniu   16 przypadków. Pięć z nich to pracownicy służby zdrowia.

Stephen Hoption Cann, epidemiolog  na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że jeśli COVID-19 będzie się nadal rozprzestrzeniać na całym świecie, istnieje możliwość, że  stanie się sezonowy; wygląda na to, że istnieje możliwość, że zobaczymy to ponownie następnej zimy.